Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. júla 2014

Politici majú etický i zákonný problém, tvrdí Iveta Radičová



Politici a súkromné subjekty majú podľa expremiérky Ivety Radičovej na Slovensku etický a prípadne aj zákonný problém. Ako povedala Radičová v stredu pre agentúru SITA, je prirodzené, že ...



Zdieľať
iveta radicova BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Politici a súkromné subjekty majú podľa expremiérky Ivety Radičovej na Slovensku etický a prípadne aj zákonný problém. Ako povedala Radičová v stredu pre agentúru SITA, je prirodzené, že súkromný sektor sa má podieľať na financovaní politických subjektov. Viaceré negatívne skúsenosti z minulosti dnes oprávnene vedú k podozreniam, že sponzorstvo je okamžite spojené s korupčným správaním sa a klientelizmom.


"To je otázka na charakter a štruktúru nášho súkromného sektora a na charakter politickej reprezentácie," konštatovala. Stabilný politický systém, kontinuita zákonov a pravidiel, transparentné pravidlá pre podnikanie, predvídateľnosť politických rozhodnutí sú dôvodom a motívom na podporu konkrétnych politických subjektov.

Slovensko potrebuje aj dokončené kauzy

"Dokážeme pripustiť, že za finančnou podporou konkrétneho politika či strany nemusia byť nevyhnutne zvýhodnenia či finančné transakcie? Že to môže byť napríklad aj podpora zmeny k lepšiemu, čistejšiemu a fungujúcemu podnikateľskému prostrediu? Skúsenosť z nevyriešených káuz, nahrávok hlasov, správ tajných služieb spojených s tvrdením, že politika nie je o morálke, ale o ekonomických záujmoch, demoralizujú celú spoločnosť," zdôraznila.

Podľa bývalej predsedníčky vlády zverejniť zoznam sponzorov kampane má byť samozrejmé, bez ohľadu na riziká interpretácie. "Vznikne otázka, či to nie je záväzok politika, či sa bude môcť rozhodovať slobodne. Pokiaľ medzi stranami a súkromnými zdrojmi nebude inštitúcia verejná alebo mimovládna, napríklad nadácia, ktorá bude garantovať spôsob rozhodovania o podpore politických subjektov a istotu zdrojov, pokiaľ budeme mať kauzy ukončené tvrdením, že sa nestal trestný čin, tak sa stále budeme s touto témou trápiť," povedala Radičová.

Radičová upozornila, že politické strany sú hlavnou inštitúciou správy vecí verejných, pretože tvoria zákonodarnú a výkonnú moc. Je preto podľa nej prirodzené, že takéto inštitúcie nemôžu fungovať bez financovania.

"Toto financovanie v štandardných demokraciách je kombináciou verejných a súkromných zdrojov. Najčastejšie súkromné zdroje sú poskytované stranám prostredníctvom nadácií na podporu strán. Súkromný sektor cez nadácie podporuje tie strany, ktoré realizujú riešenia rozdielnych hodnôt sociálnej, kresťanskej či liberálnej demokracie - a charakteru štátu a typu režimu. K tomu účinne funguje aj zákon o lobingu," povedala s tým, že zákon o lobingu opakovane v NR SR neprešiel, pretože sa nenašlo 76 poslancov na jeho podporu.

Rovnováha medzi dávaním a braním

Na druhej strane podľa Radičovej ekonomické skupiny sa vždy snažia mať vplyv a profit. Niečo je možné v neľahkom súboji zastaviť v zárodku. Ako príklad z čias jej vlády Radičová upozornila na tlak farmaceutických korporácií proti znižovaniu ceny liekov, či obrovský lobing domácich a zahraničných spoločností pri zrušení nevýhodných PPP projektov pri stavbe diaľnic alebo zastavenie vstupu spoločnosti českého podnikateľa Petra Kellnera do SPP.

"Vo výpočte sa dá pokračovať. Faktom však musí byť, že pokiaľ sa poruší rovnováha medzi dávaním a braním, ocitáme sa v 'rovine zločinu a trestu'. Potom musí nastúpiť aj trest," povedala s tým, že pokusy o korupciu boli v čase jej vlády okamžite potrestané a dnes sú už vydané pri nich aj súdne rozhodnutia.

Odtrhnutie fungovania ekonomiky od základných etických princípov viedlo podľa Radičovej vždy k deštrukcii celej spoločnosti. Upozornila, že pokiaľ nebude etický princíp obsiahnutý aj v právnych kódexoch, tak budeme, žiaľ, svedkami prisvojovania si ziskov a spochybňovania či nedôvery voči verejnej správe ako celku. "Nie je možné riadiť sa princípom, že morálka do ekonomiky nepatrí a že ekonomika je len vecou tvorby zisku akýmkoľvek spôsobom. To potom ústi k zrúteniu sa dôvery voči základným inštitúciám demokracie, ku kríze politického systému," uviedla.

S korupciou sme meškali

Pokiaľ si verejná sféra nevytvorí systém zákonov na vlastnú ochranu pred korupčným správaním sa, tak bude súkromný sektor podľa Radičovej využívať pre svoje zvýhodňovanie cesty priameho prepojenia na politické strany.

"Prijali sme rad zákonov na ochranu súkromia. Je chránené vlastníctvo, máme zákony na ochranu súkromia a osobnosti. Súkromný sektor je chránený. Ale až v ostatných rokoch sme pristúpili k ochrane verejného sektora pred možným korupčným správaním sa súkromného sektora. To je rad zákonov na otvorené a transparentné vládnutie a súdnictvo, pretože umožňuje kontrolovať a zrušiť väzby a nečisté transakcie," povedala s tým, že korupcia je druhou stranou mince demokracie, pretože na určité volebné obdobie je súkromný sektor vytlačený zo správy vecí verejných, je mimo a hľadá spôsoby, ako ho ovplyvňovať. "Na toto ovplyvňovanie je nevyhnutné prijať pravidlá a spomínanú ochranu verejného sektora," dodala.

Svet, Európa a ani Slovensko si nemôžu podľa Radičovej povedať, že sme zvládli hlbokú ekonomickú krízu. "V susednom štáte Ukrajina je vojna, zomierajú nevinní ľudia, ozývajú sa hlasy o potrebe väčšieho zbrojenia. Slovensko je zmietané povodňami, no Smer protipovodňový program zrušil. Máme vysokú nezamestnanosť, Smer ju však koriguje prevažne nekorektne a papierovo. Dve tretiny občanov prežíva s nízkymi príjmami, absolventi škôl nevedia nájsť uplatnenie. Za tejto vlády prechádzajú zákony, ktoré zrušili daňovú reformu, v podstate bola zrušená dôchodková reforma, Smer zmenil aj Zákonník práce, vážnu ranu dostalo otvorené súdnictvo a stále viac registrujeme nedodržiavanie princípov otvoreného a transparentného vládnutia," konštatovala expremiérka.

Radičová sa obáva, že hlavným dôvodom rozsahu súčasnej krízy je rozmach neetických ekonomických systémov. Vo svojej podstate to vedie podľa nej ku kolapsu trhov najmä na regionálnej úrovni, ku globálnej nerovnováhe, rastu šedej ekonomiky a až ku kolapsu ekonomických a politických systémov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bombový útok v Kábule zabil armádneho dôstojníka v aute
<< predchádzajúci článok
Spred bratislavskej stanice denne vyvezú 70 kíl odpadkov

Politici majú etický i zákonný problém, tvrdí Iveta Radičová - diskusné fórum čitateľov

Radičová,: Politici majú etický a zákonný problém...26.7. 18:13:53