08. septembra 2016
K dnešnému Medzinárodnému dňu bezpečnosti na železničných priecestiach (ILCAD) pripravili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) na stretnutí s novinármi v Trnave simulovanú zrážku figuríny chodca s rušňom. Foto: TASR/Lukáš GrinajBratislava 8. septembra (TASR) - Polícia dnes ráno ukončila 24-hodinovú preventívno-bezpečnostnú akciu, v rámci ktorej kontrolovala železničné stanice a ich okolie. Išlo o v poradí piatu akciu železničnej polície, ktorá sa robí v spolupráci s poriadkovou políciou a využívajú sa pri nej aj služobné psy. Policajti kontrolujú napríklad voľne odloženú batožinu v priestoroch železničných staníc a nástupíšť, tiež batožinu uloženú v úschovniach, či kontrolujú a sprevádzajú vybrané vlaky.
"
Preventívno-bezpečnostná akcia bola zameraná na aktívnu ochranu života, zdravia a majetku cestujúcej verejnosti a osôb pôsobiacich v obvode železničných dráh," opísala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Baloghová. Bola to medzinárodná policajná akcia, ktorá sa v rámci európskej siete Railpol uskutočnila na Slovensku pod názvom Čistá stanica. Railpol je medzinárodná organizácia, ktorá združuje ozbrojené bezpečnostné zbory pôsobiace v obvode železničných dráh.
Pozornosť polície sa tak počas uplynulých hodín viac ako inokedy sústredila najmä na železničné priecestia, stanice a vlaky osobnej prepravy. "
Slovenská polícia sa do tejto akcie zapája každoročne už od roku 2012," doplnila Baloghová. Odvtedy policajti podľa jej slov skontrolovali 867 železničných staníc, takmer 1200 vlakov, 1000 osôb a takmer 800 kusov batožiny.
"
Za posledných 24 hodín takmer 200 policajtov aj s pomocou policajných psov skontrolovalo 295 staníc, 415 vlakov, 217 osôb, 134 kusov batožiny a päťdesiatku úschovní batožín a skriniek na batožinu," vymenovala hovorkyňa. Zadržali pri tom päť ľudí podozrivých z trestnej činnosti, vypátrali dve osoby a uložili 11 pokút pre porušenie rôznych zákonov, ktorými sa ľudia dopustili priestupku proti majetku, verejnému poriadku, porušili povinnosti účastníka cestnej premávky, prechádzali cez dráhu mimo určený priestor a podobne.
V záujme pomáhať chrániť životy, zdravie a majetok cestujúcich, s cieľom zvyšovať bezpečnosť železničnej dopravy chce polícia podľa Baloghovej robiť podobné akcie aj v budúcnosti. "
A to nielen na medzinárodnej, ale aj celoslovenskej či krajskej úrovni," avizovala.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR