Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. augusta 2019

Polícia: Pred vysvetlením hoaxu uvažujeme, či ho ešte viac nerozšírime



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 11. augusta (TASR) - Pri vysvetľovaní hoaxov na stránke "Hoaxy a podvody - Polícia SR" policajti berú do úvahy, v akej veľkej komunite užívateľov sa hoax šíri. Nechcú totiž, aby naň takýmto spôsobom upriamili ešte väčšiu pozornosť. Hoaxy nachádzajú počas štandardného monitoringu sociálnych sietí, prijímajú tiež tipy od verejnosti.


"Ak si to daná situácia vyžaduje, pri vysvetľovaní hoaxov spolupracujeme s odborníkmi v danej oblasti. Napríklad s lekárom v prípade zdravotníckych hoaxov alebo s prvým slovenským kozmonautom v prípade hoaxu o pristátí na Mesiaci," priblížilo pre TASR oddelenie komunikácie a prevencie policajného prezídia.

Po takmer ročnej prevádzke polícia hodnotí fungovanie stránky pozitívne. "Je najsledovanejšou stránkou zameranou na hoaxy na slovenskom trhu, čo nás zaväzuje pokračovať v doterajšej činnosti a v budúcnosti pracovať aj na jej vylepšeniach," konštatovala. K tomu, koľko ľudí na stránke pracuje, sa však vyjadrovať nechce. "K personálnym otázkam sa nebudeme vyjadrovať," uviedlo komunikačné oddelenie.

Stránka sa zatiaľ počas prázdnin najčastejšie venuje podvodom, na ktoré ju upozorňuje verejnosť. Uverejňuje tiež videá o bezpečnosti na internete. Hoax naposledy vyvracala 24. júna. Išlo o status o údajných migrantoch pri jazere Draždiak v bratislavskej Petržalke. Autor statusu naznačoval, že muži tmavej pleti môžu byť nebezpeční a tvrdil, že čoskoro budú na Slovensku tisíce migrantov.

Len pár týždňov predtým polícia vysvetľovala využívanie manipulácie a prekrúcania pri šírení hoaxu o tom, že cudzinci majú na Slovensku nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť, aj keď si neplatia žiadne zdravotné poistenie. Hoaxom o cudzincoch stránka venovala aj špeciálny seriál. V tomto roku tiež vyvracala napríklad hoax o čipovaní občianskych preukazov alebo únosoch detí.

Vznik stránky policajti oznámili v októbri minulého roka. Jej vytvorenie zdôvodnili tým, že na hlavnej policajnej stránke príspevky o hoaxoch a podvodoch môžu zaniknúť. "Zámerom stránky je, aby sa používatelia internetu na ňu vracali v akýchkoľvek prípadoch, keď si nebudú istí hodnovernosťou stránky, e-mailovej správy, respektíve masovo šírenej správy," ozrejmila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Agentúra Fitch zvýšila rating Ruska na BBB
<< predchádzajúci článok
Odborníci na Linke dôvery Nezábudka pomáhajú ľuďom riešiť problémy