Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2014

Policajný prezident vyzdvihol nízku nehodovosť v SR za rok 2013



Na snímke prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar.



Zdieľať
Na snímke prezident Policajného zboru (PZ) SR Tibor Gašpar. Foto: TASR/Michal Svítok
Brusel 18. júna (TASR) - Slovenská republika mala vlani najmenšiu nehodovosť zapríčiňujúcu straty na ľudských životoch z 32 sledovaných európskych krajín. Cenu na najlepšie výsledky v tejto oblasti dnes od predstaviteľov Európskeho výboru pre bezpečnosť dopravy (ETSC) v Bruseli prevzal prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.


Eurokomisár pre dopravu Siim Kallas ocenil, že sa Slovensko - s 37-percentným poklesom nehodovosti so smrteľnými následkami - stalo víťazom ôsmeho ročníka monitorovania ETSC týkajúcom sa pokroku v bezpečnosti cestnej premávky (vlani malo najlepšie výsledky Dánsko) a pripomenul, že aj keď SR nepatrí medzi tradičné krajiny s vysokou bezpečnosťou cestnej premávky, výsledky za posledné roky sú príjemným prekvapením.

Kallas pripomenul, že úspech SR je o to viditeľnejší, že pokles smrteľných dopravných nehôd na úrovni EÚ bol 18 percent, čiže Slovensko dvojnásobne prekročilo priemerné štatistiky.

Prezident Policajného zboru SR zdôraznil, že za získaním tohto ocenenia stoja mnohí ľudia a viaceré zložky, vrátane ministerstva dopravy, záchranárov a hasičov. A dodal, že dosiahnuté výsledky sú zároveň veľkou výzvou, keďže teraz od policajného zboru všetci očakávajú, že priaznivý trend bude pokračovať.

"Je to nastavené veľmi prísne a ak chceme dosiahnuť výsledok naplánovaný do roku 2020, musíme v našich opatreniach pokračovať," povedal Gašpar.

Spresnil, že SR sa bude uberať zavádzaním objektívnej zodpovednosti ako prvku v celom systéme, upravovaním činnosti výkonnej služby cestou "migrácie" útvarov dbajúcich na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a dôraz sa bude aj naďalej klásť na prevenciu, čomu pomôže napríklad aj dopravná výchova na školách.

ETCS má pre slovenskú vládu štyri odporúčania - zavedenie pokutového bodového systému, dôraznejšie presadzovanie dopravných zákonov, viac kamier na zaznamenávanie prekročenej rýchlosti a zavádzanie alkoholového zámku pre šoférov-recidivistov jazdiacich pod vplyvom alkoholu.

Gašpar zdôraznil, že mnohé z toho, čo ETCS odporúča, už máme zapracované do našej legislatívy. A aj keď nepoužívame bodový pokutový systém, naše opatrenia reagujú na recidívu a opakovanie priestupkov zo strany šoférov. Bodový systém má podľa neho svoj antikorupčný charakter, ale slovenská strana sa chce uberať cestou objektívnej zodpovednosti a bezhotovostného styku, čo má eliminovať korupciu v systéme. A dodal, že skúsenosti ukázali, že peňažné sankcie za jazdu pod vplyvom alkoholu nie vždy pôsobia a preto treba otvoriť odbornú diskusiu, či to pre alkoholických vinníkov nepôjde aj cestou verejnoprospešných prác a pranierovania, keď potrestaní budú mať na sebe tričko s nápisom "Jazdil som pod vplyvom alkoholu".

Gašpar priznal, že ministerstvo vnútra má, v súlade so stratégiou EÚ, pripravený odhad znižovania nehodovosti na cestách do roku 2020. Odhady sú nastavené matematicky, ale matematika nie vždy platí.

"Číslo za rok 2013, úmrtnosť pri nehodách v počte 223 osôb, bola naplánovaná pre tok 2017. My sme istým spôsobom predbehli dobu," zhodnotil situáciu Gašpar. Zároveň priznal, že momentálne je za prvý semester 2014 situácia horšia ako vlani v rovnakom období, stále je to však v odhadovaných medziach.

"Verím, že tieto limity budeme dodržiavať, aby sa splnil náš cieľ do roku 2020," povedal Gašpar.

V roku 2013 zahynulo na území 28 členských štátov EÚ v dôsledku dopravných kolízií 26.025 ľudí a ďalších 199.000 utrpelo vážne zranenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bulharsko navrhlo do čela OSN terajšiu šéfku UNESCO Irinu Bokovovú
<< predchádzajúci článok
Libanon zostáva bez prezidenta