Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. septembra 2015

Policajná inšpekcia je zákonná, potvrdil Najvyšší súd



Najvyšší súd, ilustračné foto



Zdieľať
Najvyšší súd, ilustračné foto Foto: TASR/Peter Hudec
Bratislava 29. septembra (TASR) – Inšpekcia ministerstva vnútra môže naďalej stíhať policajtov bez obáv, že jej kauzy zmetie zo stola súd. Trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu dnes potvrdilo jej legálnu pôsobnosť.


Trestní sudcovia na mimoriadnom zasadnutí zvolanom predsedníčkou Najvyššieho súdu (NS) SR Danielovou Švecovou riešili situáciu, že na zákonnosť policajnej inšpekcie existujú na ich súde dva rôzne názory. Podarilo sa im prijať právoplatné stanovisko.

V súčasnosti už neexistujúci senát vedený Štefanom Harabinom vyslovil názor, že inšpekčná služba podriadená ministrovi vnútra je v rozpore s medzinárodnými záväzkami Slovenska. Kolégium dnes podľa riaditeľa kancelárie NS Ivana Soleja dalo v plnom rozsahu za pravdu opačnému názoru senátu sudcu Juraja Klimenta.

Stanovisko bolo prijaté v hlasovaní tesne, keď sa zaň postavilo osem trestných sudcov NS. Sedem sudcov bolo proti, informoval o výsledku hlasovania nový predseda kolégia Libor Duľa.

„Ide o orgán s legálnou pôsobnosťou, ktorý je súčasťou policajného zboru, a teda je oprávnený vykonávať pôsobnosť policajného zboru pri vyhľadávaní a vyšetrovaní trestných činov,“ zhrnul Duľa stanovisko kolégia.

Trestní sudcovia dnes zjednotili rozdielne právne názory aj na ďalšiu otázku, ktorá sa týka zákonnosti rozsudkov sudcov, ktorí boli odsúdení v iných členských štátoch Európskej únie.

Senát vedený Harabinom zrušil rozsudok veľkokrtíšskeho sudcu Milana Vargu, ktorý bol v Českej republike odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu. Kolégium sa dnes hlasovaním 12:3 uznieslo na tom, že to nebol správny postup.

„Odsúdenie sudcu za spáchanie trestného činu v inom členskom štáte EÚ samo osebe nezakladá dôvod na vylúčenie sudcu v trestnom konaní,“ priblížil záver kolégia Solej. „Vylúčenie je možné len v tom prípade, ak bolo rozhodnutie súdu v inom členskom štáte uznané súdom Slovenskej republiky,“ doplnil.

Duľa prezradil, že na zasadnutí kolégia padol návrh nerozhodovať dnes, ale počkať na vývoj situácie. „Ja som to nepovažoval za možné, ani väčšina kolégia, pretože bolo zrejmé, že je potrebné dať na túto otázku odpoveď,“ uviedol.

Šéf kolégia zároveň priblížil, že dnes prijaté stanoviská nie sú síce právne záväzné pre sudcov, ale mali by byť rešpektované. „Ak nie, hrozí reálne riziko, že tieto rozhodnutia budú v konaní o riadnom alebo mimoriadnom opravnom prostriedku zrušené,“ uzavrel.

Štefan Harabin v reakcii na rozhodnutie kolégia uviedol, že on sám sa prijatým stanoviskom nemieni riadiť. Poukázal pritom na fakt, že na úrovni kmeňových sudcov Najvyššieho súdu bola ohľadom zákonnosti policajnej inšpekcie zhoda názorov v pomere 7:7. Rozhodol hlas sudcu, ktorý je na Najvyššom súde na stáži, vysvetlil.

Harabin si myslí, že jeho kolegovia podľahli tlaku zvonka. „Tí, ktorí hlasovali za, sa o pol roka budú hanbiť. Tragické je to, že sa bude pokračovať v týchto nezákonnostiach, ktoré nám vyčíta OSN,“ domnieva sa bývalý šéf trestnoprávneho kolégia i Najvyššieho súdu SR.

Ministerstvo vnútra vníma zjednotenie právnych názorov v súvislosti s oprávneniami jeho inšpekčnej služby za zásadné. „Tým sa ujasnili všetky pochybnosti, ktorým Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR musel čeliť posledné mesiace,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Andrea Dobiášová.

Dobiášová pripomenula, že ministerstvo bolo od začiatku proti právnemu názoru, že jeho inšpekcia nie je oprávnená trestne stíhať príslušníkov Policajného zboru (PZ) SR. Zopakovala, že minister vnútra má zákonné kompetencie nielen kreovať, ale aj priamo riadiť útvary PZ.

Inšpekcia nie je síce súčasťou Prezídia Policajného zboru, to však nič nemení na fakte, že je súčasťou PZ, uviedla hovorkyňa. Priamo podriadená ministrovi vnútra je inšpekcia preto, aby bola zaručená jej nezávislosť od ostatných služieb Policajného zboru.

Ministerstvo vnútra informovalo, že za vlaňajší rok vyšetrovatelia policajnej inšpekcie obvinili 112 policajtov zo 129 trestných činov. V roku 2013 bolo obvinených 146 policajtov a v roku 2012 obvinili 135 príslušníkov polície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Polícia v Litve zadržala rekordné množstvo kokaínu z Kolumbie
<< predchádzajúci článok
Predajcovia na vianočných trhoch v Bratislave sa môžu hlásiť do piatka