Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. októbra 2012

Poliakom požičiame Tatry, na olympiádu nemajú kopce



Poľsko potrebuje na zorganizovanie zimných olympijských hier pomoc ďalšej krajiny. „Poliaci nemajú inú šancu kandidovať na zimné olympijské hry bez toho, aby neoslovili nejakého ...



Zdieľať
tatry POPRAD 26. októbra (WEBNOVINY) – Poľsko potrebuje na zorganizovanie zimných olympijských hier pomoc ďalšej krajiny.


„Poliaci nemajú inú šancu kandidovať na zimné olympijské hry bez toho, aby neoslovili nejakého partnera z krajiny, ktorá má kopec s parametrami, ktoré budú zodpovedať parametrom Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS na zjazdové lyžiarske disciplíny,“ povedal pre SITA Peter Chudý.

Ten v posledných 20 rokoch zastával post predsedu organizačného výboru viacerých pretekov v severských disciplínach vo Vysokých Tatrách a zároveň je technickým delegátom FIS pre severskú kombináciu.

Podľa neho sa v celom Poľsku nenachádza kopec, ktorý by spĺňal parametre na zjazdovú trať, aké dnes vyžadujú predpisy FIS. Ostatné disciplíny si Poliaci dokážu zabezpečiť sami.


Spoločnú kandidatúru prekazila smrť

Peter Chudý bol aj pri neúspešných kandidatúrach Popradu-Tatier na usporiadanie olympijských hier v rokoch 2002 a 2006. Podľa neho už pri kandidatúre Zakopaného na olympiádu v roku 2006 dávalo Slovensko súhlas, že v prípade výhry Zakopaného by Slovensko poskytlo pomoc pri usporiadaní alpských lyžiarskych disciplín v Jasnej v Nízkych Tatrách.

Aktuálny záujem o spoločnú poľsko-slovenskú kandidatúru je preto podľa neho logický krok a pokračovanie zámeru Poliakov usporiadať zimnú olympiádu v Tatrách. „To, že zástupcovia slovenskej strany deklarovali na stretnutí v Krakove, že sa nemôžu vrátiť na Slovensko bez toho, že nebudeme mať aj nejakú časť hokejového turnaja, je správne,“ dodal Chudý.

Obrazom: Vysoké Tatry patria medzi slovenské prírodné klenoty



O tradícii hokeja v Poprade a Liptovskom Mikuláši podľa Chudého netreba ani diskutovať. Prínosom by bola tiež modernizácia, prípadne výstavba nových zimných štadiónov v oboch mestách. Už pri poslednej kandidatúre Popradu-Tatier na ZOH 2006 nám Medzinárodný olympijský výbor odporúčal dokončiť chýbajúcu infraštruktúru, ako diaľnica, letecké spojenie alebo aj čistiareň odpadových vôd v Poprade. Vtedy členovia Medzinárodného olympijského výboru odporúčali Popradu a Zakopanému spojiť sily a kandidovať spoločne.

Ani jeden z týchto kandidátov nebol vtedy úspešný. O spoločnej kandidatúre Poľska a Slovenska uvažovali podľa Chudého Poliaci už pred dvoma rokmi, pred tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom, kde zahynul aj prezident poľského olympijského výboru. Hlavne to spôsobilo, že o tejto myšlienke sa dlhšie nehovorilo.


Tatry sú Poliakom primalé

Dnes je podľa Chudého už pokročilý čas, keďže záväznú prihlášku treba podať na budúci rok, a nezodpovedaných je stále veľa otázok. Hoci spoločný projekt by mohol podľa Chudého prospieť Slovensku, Medzinárodný olympijský výbor doteraz nepridelil usporiadateľské práva na olympiádu dvom či viacerým krajinám.

Úplne nová nie je podľa Chudého ani myšlienka vybudovania tunela popod Tatry. Podobná iniciatíva tu už bola pred viac ako desiatimi rokmi pri poslednej kandidatúre Zakopaného. Vtedy sa hovorilo o vyústení v oblasti Tichej doliny alebo Podbanského a druhý návrh hovoril o vyústení v oblasti Spišskej Belej.

„Výstavba tunela by bol náročný projekt, ale nie nerealizovateľný, o čom svedčia mnohé tunely pod Alpami,“ uviedol Chudý. Celý proces schvaľovania by podliehal veľmi prísnemu posudzovaniu vplyvov na životné prostredie a z tohto pohľadu sa k problematike železničného tunela pod Tatrami nechcel Chudý vyjadrovať.

Z pohľadu cestovného ruchu a organizovania športových podujatí, keďže Peter Chudý pôsobí vo funkcii riaditeľa Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, by bol tunel pod Tatrami prínosom pre Slovensko. „Poľsko je osemkrát väčšia krajina ako Slovensko. Poliakom patrí jedna pätina Tatier, nám štyri pätiny. Oni sa tam jednoducho nezmestia a hľadajú všetky možné cesty a spôsoby, v dobrom zmysle slova, ako sa dostať aj na slovenskú stranu Tatier,“ uviedol Chudý.

Do Zakopaného príde podľa Chudého počas leta približne desať miliónov turistov, na slovenskú stranu Tatier jeden milión, „ale netvrdím, že ich tu chceme desať miliónov,“ dodal Chudý. Ak by však k nám prišla aspoň časť z nich vďaka jednoduchšiemu a rýchlejšiemu prístupu, bolo by to prínosom pre cestovný ruch nielen v samotných Vysokých Tatrách, ale pre celý región.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Návrh opozície povedie k daňovým únikom a nezamestnanosti
<< predchádzajúci článok
Grécko opäť sklamalo, nesplní ani dlhodobé ciele

Poliakom požičiame Tatry, na olympiádu nemajú kopce - diskusné fórum čitateľov

Tunel by definitivne prospel obidvom krajinam.26.10. 18:03:32