Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. augusta 2006

Pokračujú prípravy na vyslanie mierových síl OSN



Talianska vláda v piatok formálne schválila vyslanie mierových jednotiek do Libanonu, ktoré ešte musí podporiť parlament. Taliansko tento týždeň oznámilo, že do južného Libanonu je schopné ...



Zdieľať

BRATISLAVA 18. augusta (WEBNOVINY) - Talianska vláda v piatok formálne schválila vyslanie mierových jednotiek do Libanonu, ktoré ešte musí podporiť parlament. Taliansko tento týždeň oznámilo, že do južného Libanonu je schopné rýchlo vyslať až 3000 vojakov, ktorí posilnia jednotky Organizácie Spojených národov (UNIFIL). OSN chce do desiatich dní posilniť dvojtisícové jednotky UNIFIL na celkový počet 3500 vojakov. Celkovo má mať misia OSN v Libanone 15 tisíc mužov, ktorým má do februára budúceho roka veliť Francúzsko.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová už oznámila, že Nemecko v rámci plánovaných medzinárodných mierových síl OSN nevyšle do južného Libanonu bojové jednotky, ale môže poskytnúť svoje námorné sily na hliadkovanie libanonského pobrežia. Podľa Merkelovej Nemecko vníma ponúkanú "námornú bezpečnosť" ako súčasť svojho úsilia podporiť mierovú misiu v Libanone. Kancelárka sa vo štvrtok stretla s predstaviteľmi nemeckého parlamentu, ktorý musí podľa nemeckej ústavy schváliť každé nasadenie vojenských jednotiek. Nemecká vláda však upozornila na to, že nemôže urobiť konkrétnu ponuku, kým nebudú vyjasnené presné pravidlá pôsobenia a mandát medzinárodných jednotiek.

OSN vo štvrtok vypracovala návrh "tvrdých, ale nie ofenzívnych" pravidiel pre zapojenie mierových síl OSN v Libanone a vyzvala členské štáty na urýchlené poskytnutie svojich jednotiek. "Navrhované pravidlá vyzývajú na nasadenie vojenských jednotiek pri ochrane oblasti pôsobenia misie UNIFIL pred nepriateľskými aktivitami," uviedol zástupca generálneho tajomníka OSN Mark Malloch Brown, ktorý sa obrátil na všetky členské štáty OSN, aby sa čo najskôr pevne zaviazali poskytnúť svoje vojenské jednotky, pretože každé oneskorenie ohrozuje krehké prímerie v Libanone.

V súvislosti s mnohonárodnými silami OSN by Izrael nemal rozhodovať o tom, ktoré krajiny poskytnú vojakov do rozšírených mnohonárodných síl OSN v Libanone. V piatok to uviedol šéf Organizácie islamskej konferencie (OIK), malajzijský minister zahraničných vecí Sajíd Hámid Albar. Reagoval tak na údajnú požiadavku židovského štátu, aby súčasťou posilnených síl OSN neboli vojaci krajín, s ktorými Izrael nemá nadviazané diplomatické vzťahy. Malajzia, ktorá v súčasnosti predsedá OIK, Izrael ako štát neuznáva.

Približne 400 tisíc Libanončanov sa vrátilo do svojich domovov od pondelňajšieho vstupu prímeria s Izraelom do platnosti. Informovali o tom v piatok humanitárne agentúry OSN. Ako uviedla hovorkyňa Svetového potravinového programu (WFP) Christiane Berthiaumová, polovica z obyvateľov sa vrátila do južného Libanonu, ďalších 200 tisíc na južné predmestia Bejrútu. O návrate 107 tisíc libanonských utečencov, ktorí už prešli cez oficiálne hraničné priechody zo Sýrie a smerujú domov, informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Podľa odhadov 180 tisíc ľudí ušlo do Sýrie počas vyše mesiac trvajúcej izraelskej ofenzívy proti Hizballáhu.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Viac ako pol milióna Libanončanov sa vracia domov
<< predchádzajúci článok
Negatívne správy o maďarskej ekonomike uškodili aj korune