Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. augusta 2016

Pokoj na finančných trhoch môžu narušiť politické udalosti



Akciové indexy sú na elektronickej tabuli v recepčnej hale aténskej burzy v gréckej metropole v pondelok 3. augusta 2015.



Zdieľať
Akciové indexy sú na elektronickej tabuli v recepčnej hale aténskej burzy v gréckej metropole v pondelok 3. augusta 2015. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 3. augusta (TASR) - Investori v súčasnosti nemajú takmer žiadne obavy z budúcnosti. Existujú však riziká, ktoré by mohli pokoj na finančných trhoch narušiť. Sú nimi najmä politické udalosti v Európe a v USA. V aktuálnej analýze to konštatuje Saxo Bank.


Ako uviedol ekonóm banky Christopher Dembik, makroekonomika stojí na prahu politickej nestability. "Jedným z možných spúšťačov vytriezvenia by mohlo byť kritické zvýšenie politického rizika v nadchádzajúcich týždňoch. Od 26. septembra do 8. novembra sa bude v Európe a Spojených štátoch konať šesť kľúčových volieb a referend. Referendum v Taliansku môže viesť až k rezignácii premiéra Mattea Renziho a otvoriť tak novú kapitolu politickej nestability v tú najhoršiu možnú dobu," upozorňuje Dembik.

Riziko vidí aj v referende o utečeneckých kvótach v Maďarsku, ktoré by mohlo potvrdiť neúprosný vzostup populizmu v Európe. "To by znamenalo len niekoľko mesiacov po brexite novú prekážku pre Európu. V skutočnosti má každá z týchto udalostí sama o sebe len veľmi malý vplyv, avšak spolu ide o nahromadenie rizík vo veľmi krátkom časovom úseku, čo môže mať vplyv na finančné trhy," tvrdí Dembik. Podľa jeho slov tak od septembra bude politické riziko hlavným bodom programu na finančných trhoch.

Ekonomický rast v Európe pritom stále zostáva podľa Saxo Bank neistý. Z dlhodobého hľadiska by mohla vyjsť Británia podľa Dembika po vystúpení z únie víťazne. "Otázny je však vplyv na zvyšok únie. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg by HDP eurozóny mohlo poklesnúť o 0,1 % tento rok a o 0,3 % v budúcom roku," dopĺňa Dembik.

Ďalšou hrozbou pre Európu sú aj talianske banky, ktorých stav sa počas uplynulých rokov neustále zhoršuje. "Kým vo Veľkej Británii predstavujú nedobytné úvery 1,5 % celkového objemu úverov, vo Francúzsku je to 5 %, tak v Taliansku je to až 18 %," podotkol ekonóm Saxo Bank s tým, že situácia v strednej a východnej Európe však nie je až taká pesimistická. Ako príklad uviedol Poľsko, ktorému sa darí vďaka zahraničnému obchodu, domácej spotrebe a krajina zaznamenáva aj pokles nezamestnanosti.

Vplyv na trhy bude mať aj dianie v USA. Už tento mesiac bude zaujímať investorov, či americký Fed zvýši úrokové sadzby. "Nie je veľmi čo očakávať. Presné informácie o načasovaní ďalšieho zvýšenia úrokových sadzieb by boli iste veľkou vzácnosťou," predpokladá Dembik.

Netrpezlivo očakávaný bude aj výsledok prezidentských volieb v Amerike. "Kampane kandidátov sa po ukončení straníckych kongresov ešte viac zintenzívnia. Nemôžeme povedať, že by jeden z nich bol favoritom. Výsledok britského referenda je jasným dôkazom toho, ako nepredvídateľní voliči môžu byť," skonštatoval Dembik.
 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ANALÝZA: Cez 100 slovenských firiem opustilo daňové raje
<< predchádzajúci článok
Slovenský Ekotopfilm mieri do Česka