Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2006

Poisťovacie podvody tvoria asi 30 až 50 % všetkých prípadov



Poisťovacie podvody podľa skúseností Allianz - Slovenskej poisťovne a policajných štatistík tvoria pravdepodobne 30 až 50 % zo všetkých oznámených poistných udalostí v závislosti od druhu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. februára (WN/SITA) - Poisťovacie podvody podľa skúseností Allianz - Slovenskej poisťovne a policajných štatistík tvoria pravdepodobne 30 až 50 % zo všetkých oznámených poistných udalostí v závislosti od druhu poistenia. Uviedli to na štvrtkovom stretnutí s novinármi zástupcovia poisťovne. Ako povedala vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianz - Slovenskej poisťovne Jaroslava Zemanová, len ich spoločnosť od apríla 2004 do konca minulého roka prešetrila 1 679 podozrivých poistných udalostí s predpokladaným poistným plnením 109 mil. Sk. "Z uvedeného počtu sme prešetrovaním zistili vylákanie alebo pokus o vylákanie neoprávneného poistného plnenia v 520 prípadoch, z ktorých sme v 298 prípadoch podali trestné oznámenie," dodala Zemanová.

Najviac pokusov o vylákanie neoprávneného poistného plnenia pritom podľa zástupcov spoločnosti možno evidovať na úseku poisťovania motorových vozidiel. V týchto prípadoch môže ísť okrem iného napríklad o fingovanie celej škodovej udalosti, úmyselné poškodenie vozidla, navyšovanie faktúr za opravu alebo o fingovanú krádež po predchádzajúcom predaji vozidla. Poisťovacie podvody pri krádežiach motorových vozidiel sú pritom podľa poisťovne veľmi špecifické tým, že vozidlá sú predávané do zahraničia alebo priekupníkom na území Slovenska, ktorí zabezpečia ich legalizáciu alebo ich rozpredajú na súčiastky. "Väčšinou ide o vozidlá vo vlastníctve lízingových spoločností, a to na začiatku alebo na konci lízingového prenájmu," uviedla hovorkyňa Allianz - Slovenskej poisťovne Lucia Muthová.

V poslednom období však podľa Zemanovej výrazne pribúdajú aj podvody pri cestovnom poistení. Klienti si v týchto prípadoch uplatňujú škody, ktoré súvisia s poškodením zdravia na dovolenke, aj keď sa tak nestalo a ošetrení u lekára neboli a používajú teda falošné potvrdenky. Vyskytujú sa aj nahlásené krádeže rôznych predmetov, ktoré neboli klientom poisťovne v zahraničí odcudzené alebo ich vôbec nevlastnili. "Spoliehajú sa najmä na skutočnosť, že preverovanie je v zahraničí problematickejšie. Nie je to však celkom pravda, nakoľko pri previerkach spolupracujeme so zahraničnými poisťovňami a tiež v odôvodnených prípadoch aj s políciou v príslušnom štáte," uviedla Zemanová. Poisťovacie podvody sa však objavujú aj pri poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú zamestnávateľovi alebo pri poistení majetku.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čistý zisk finančnej skupiny ING sa vlani zvýšil o 25,3 %
<< predchádzajúci článok
Hewlett-Packard v 1.finančnom štvrťroku s výnosmi 22,7 mld.USD