15. novembra 2011
.jpg)
Na trenčianskom výstavisku Expo Center sa predstavia výrazné zjavy súčasnej britskej hudobnej scény na čele s
Hadouken!, New Young Pony Club, Submotion Orchestra či
Esben and the Witch, progresívne medzinárodné zoskupenia ako
Paris Suit Yourself a
The Death Set, jazzová špička
Polar Bear alebo bývalá vokalista Zero 7
Sophie Barker. Zahraničných interpretov doplní to najlepšie z česko-slovenskej scény.
Hudobníci však budú na festivale nielen hrať, ale aj debatovať. Teda najmä tí, ktorí sa okrem hudby presadili aj ako spisovatelia. V jednej z debát sa predstavia hneď traja – Bene, Pišta Vandal a Braňo Jobus. Keď vyšla zbierka Beneho textov Slovenčina pre samoukov / Slam Poetry bolo jasné to, čo mnohí už predtým tušili - že totiž Bene nie je iba raper, ale aj básnik. Podobne Pišta Chrappa, ktorý hrá s Vandalmi punk, s Čadom hard core a okrem toho ešte aj výborne píše - v Pekelnej muzike napríklad kvetnato (ale pravdivo) popísal príbeh Čadu, v zbierkach básní zase svoje hľadanie Boha, v Havinkovom hovienku opísal príbeh psíka a ...veď viete čo.
No a
Branuškovi Jobusovi sa jeho rozprávkový svet darí dostať do piesní
Karpatských chrbátov či
Vrbovských víťazov rovnako ako do príbehov
muflóna Ancijáša. Isté je, že keď sa v jednej debate stretnú títo traja páni, bude to určite zaujímavé počúvanie.
V ďalšej diskusii sa stretnú domáci Trenčania. Ľuboš Dzúrik je zakladateľ a basgitarista kapely Chór vážskych muzikantov, Martin Beďatš je gitarista skupiny Bez ladu a skladu. Obidvaja nielen hrajú, ale aj píšu. Ľuboš napísal knihu Chór vážskych muzikantov - od boľševika k nezávislosti, Martin je zase autorom poetickej novely Zápas. Zo svojich kníh budú nielen čítať, ale porozprávajú aj o písaní a možno si aj trochu zaspomínajú.
O tom, ako sa žilo a tvorilo nekonformným hudobníkom za totality a ako za komunizmu fungovala alternatívna hudobná scéna, budú zase debatovať člen dôležitej kapely
Extempore a frontman nenapodobniteľného
MCH Bandu Mikoláš Chadima a organizátor koncertov a festivalov
Ladislav Agnes Snopko.
Debata dvoch dám – Márie Slovákovej a Moniky Kompaníkovej – bude tiež o písaní, ale aj o výtvarnom umení. Mária je výtvarníčka, ktorá sa od obrazov, od farieb a tvarov dostala až k slovám a zvukom - nedávno jej vyšiel album hovoreného slova a uhrančivo plynúcej hudby Speaking Of Words. Monika je tiež výtvarníčka, ktorá je však známa najmä svojimi knihami - za Piatu loď, ktorá vyšla minulý rok, dostala prestížnu cenu Anasoft litera.
Jeden z predstaviteľov Novembra ´89 Fedor Gál sa zase teší na premiéru filmu Zuzany Piussi Muži revolúcie a po nej bude hovoriť nielen o filme, ale aj o veciach, ktoré sa doňho nedostali. „Pôjde o veľmi osobnú výpoveď s presahmi. Bude to trošku ako kázeň, trošku ako spoveď, trošku ako výzva, trošku ako epilóg za jednou generáciou žien a mužov Novembra 89. Nič dopredu pripravené,“ odkazuje návštevníkom Fedor Gál.
Svoje diskusie budú mať v programe aj aktuálni držitelia ocenenia Biela Vrana, určené vzácnym ľuďom, ktorí konkrétnym činom preukázali občiansku odvahu, potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt, či princípov a mohli pritom podstúpiť riziko, príkoria, či odsúdenie. Mená tohtoročných laureátov budú známe vo štvrtok 17. novembra 2011 na slávnostnom odovzdávaní cien v Divadle Astorka.
Pohoda Indoor Camping Festival sa uskutoční
25. a 26. novembra 2011 na trenčianskom výstavisku Expo Center.