Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

16. decembra 2005

Podzvukové zvieracie rozhovory



Zoológovia prednedávnom zistili, že slony presne poznajú okamih, keď sa môžu dohovoriť na vlnách nízkej frekvencie.



Zdieľať
Pre ľudské ucho je vlnenie s kmitočtom menším ako 20 hertzov nezachytiteľné. Na rozdiel od nás sa však mnohé zvieratá pomocou týchto hlbokých tónov dokonale dohovoria. Tvrdí to aj profesor Michael Garstang z Virginskej univerzity v Charlottesville, zaoberajúci sa  otázkou komunikácie živočíchov. O svojich výskumoch zameraných na hrubokožce napísal prednedávnom v časopise Earth Interactions.
Nielen on, ale aj členovia výskumného tímu predpokladali, že hrubokožci (slony, hrochy, nosorožce a podobne) pomocou nízkofrekvenčných zvukov komunikujú medzi sebou iba v niektorých častiach dňa v presne vymedzenom čase. Overenie platnosti tejto teórie im zabralo tri týždne v oblasti národného parku Etosha v Namíbii v čase, keď sa končilo obdobie sucha.
Pokus, počas ktorého odborníci zhromaždili vyše 1 300 sloních rozhovorov, ukázal, že polovica rozhovorov sa uskutočňuje v čase, keď je ovzdušie ustálené, rozprestiera sa do niekoľkých vrstiev a poskytuje výborné podmienky na šírenie zvuku. Slony sa takto môžu „dohovoriť“ až na vzdialenosť desať kilometrov. Je to dôležité zistenie, lebo patria k „veľkým stravníkom“, a tak sa musia na svojom teritóriu rozptýliť, aby okolie nezdevastovali. Je tu však aj rozmnožovanie, keď sa stáva žiaducim prilákať cudzieho samca. Jedinou cestou je, dať o sebe vedieť všetkými možnými prostriedkami. Jedným z nich je prírodné vlnenie, ktoré sa na účel láskyplnej komunikácie medzi pohlaviami javí ako ideálny prostriedok. A nielen pri nej. Veď vďaka nemu  hrubokožce dokážu rozpoznať blížiace sa nebezpečenstvo v podobe búrky či tsunami až na vzdialenosť 250 km, a tým si zachrániť život.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na obrazovke s pokazenými zubami?
<< predchádzajúci článok
Kofeín ochraňuje náš organizmus