Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. decembra 2019

Podujatie Jasenovac–Osvienčin Balkánu poukazuje na utrpenie obetí



Na archívnej snímke Peter Soroka.



Zdieľať
Na archívnej snímke Peter Soroka. Foto: TASR – Milan Kapusta
Košice 8. decembra (TASR) - Na počesť státisícov obetí - Srbov, Židov, Rómov, Slovákov umučených počas druhej svetovej vojny v chorvátskom Jasenovci sa v nedeľu v pravoslávnom Katedrálnom chráme Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Košiciach koná podujatie s názvom Jasenovac-Osvienčim Balkánu. TASR o tom informoval tajomník tlačového odboru Úradu Metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Peter Soroka.


S prednáškou o genocíde v Jasenovaci vystúpi historik a zároveň slavónsko-pakračský biskup Jovan (Ćulibrk). Súčasťou programu bude i výstava obrazov mníšky Marije (Antić) z monastiera v Jasenovaci a koncert ženského zboru zo srbského Belehradu.

"Jasenovac v Chorvátsku bol najstrašnejším vyhladzovacím táborom počas druhej svetovej vojny, horším ako Osvienčim. Aj dozorcovia z iných koncentračných táborov pri jeho návšteve omdlievali od hrôzy. Zverstvá a brutalita boli nepredstaviteľné, obete boli rafinovane sadisticky mučené - medzi nimi tisíce detí. Vyhladzovací tábor bol zameraný predovšetkým na likvidáciu pravoslávnych Srbov, ale zahynulo tam aj veľa Rómov, 3000 Židov, 108 Slovákov a početní chorvátski odporcovia ustašovského fašistického režimu," uviedol Soroka.

Vladyka Jovan je podľa Soroku medzinárodne uznávaným historikom. "Venuje sa predovšetkým holokaustu, obzvlášť v Jasenovaci. Študoval na viacerých zahraničných univerzitách a spolupracuje s mnohými medzinárodnými organizáciami, ktoré skúmajú tému holokaustu," priblížil Soroka.

Mníška Marija (Antić) je výtvarníčkou a žije v pravoslávnom kláštore v Jasenovaci, ktorý bol obnovený pred štyrmi rokmi. "Genius loci miesta ju inšpiroval k namaľovaniu série 25 obrazov vo forme ikon v koptsko-arménsko-gruzínskom štýle. Výstava mala premiéru v decembri 2018 v Bosne. Svoje diela vystavovala v Srbsku, Chorvátsku, Rumunsku a Anglicku," povedal Soroka s tým, že výstava bude inštalovaná v Prešove, v nedeľu ju však môžu vidieť aj ľudia v Košiciach.

Súčasťou podujatia, ktoré sa koná v nedeľu v Košiciach a v pondelok 9. decembra v priestoroch Pravoslávnej bohosloveckej fakulty Prešovskej univerzity (PBF PU) v Prešove, bude i vystúpenie ženského speváckeho zboru z Belehradu. Jeho repertoár tvoria národné a duchovné skladby.

Keďže v koncentračnom tábore Jasenovac zahynulo okolo 3000 Židov a veľa Rómov, podujatia v Košiciach sa zúčastnia aj zástupcovia Rómov a predstavenstva Židovskej náboženskej obce v Košiciach.

Organizátorom podujatia je združenie ResArtis, partnermi Pravoslávna cirkev na Slovensku a PBF PU v Prešove.







Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecká ministerka obrany žiada kroky voči Rusku pre vraždu Gruzínca
<< predchádzajúci článok
M. Lučanský tvrdí, že pokračujú ďalej, lebo skutok sa stal