Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. decembra 2012

Podpoľania štrajkujú proti ťažbe zlata, napísali list Ficovi



Vyše tisíc obyvateľov Podpoľania vo štvrtok prišlo do Banskej Bystrice protestovať proti plánovanej ťažbe zlata pri Detve a súvisiacemu nedávnemu rozhodnutiu obvodného banského úradu o ...



Zdieľať
strajk proti pripravovanej tazbe zlat BANSKÁ BYSTRICA 6. decembra (WEBNOVINY) - Vyše tisíc obyvateľov Podpoľania vo štvrtok prišlo do Banskej Bystrice protestovať proti plánovanej ťažbe zlata pri Detve a súvisiacemu nedávnemu rozhodnutiu obvodného banského úradu o určení dobývacieho priestoru.


Po protestnom zhromaždení pred sídlom obvodného banského úradu sa presunuli pred sídlo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), pričom ich protestný pochod na niekoľko minút zablokoval dopravu v centre mesta. Svoj názor dali najavo aj transparentmi s posolstvami ako Podpoľanie nad zlato, voda nad zlato či karikatúrou zosmiešňujúcou rozhodnutie banského úradu.

Ako pripomenuli rečníci z občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato a odborári z detvianskych strojární, banský úrad určil dobývací priestoru Detva pre firmu EMED Slovakia napriek nesúhlasným stanoviskám dotknutých samospráv, majiteľov pozemkov aj viacerých podpolianskych firiem, nerešpektoval ani petíciu viac ako 11-tisíc občanov proti ťažbe zlata.

Obrazom: Podpoľanie nad zlato


Predsedovi banskobystrického banského úradu Vladimírovi Bubelínimu, ktorý sa však s nimi osobne nestretol, na sekretariát doručili „mikulášsky darček“ v podobe kyanidom kontaminovanej vody. Pred Úradom BBSK protestovali z dôvodu, že BBSK v konaní o určení dobývacieho priestoru nemal žiadne námietky.

Predseda kraja Vladimír Maňka sa s nimi pre povinnosti v zahraničí nestretol. Podľa hovorcu kraja Petra Hajnalu však župa vo svojom stanovisku k určeniu dobývacieho priestoru vyjadrila súhlas iba v súvislosti s užívaním krajských ciest II. a III. triedy v okolí dobývacieho priestoru.

Na konci protestného zhromaždenia zúčastnení schválili otvorený list premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého žiadajú o pomoc a tiež o iniciovanie zákonného zákazu používania metódy kyanidového lúhovania na Slovensku.

„Definitívne riešenie by bola zmena legislatívy, ktorá by rešpektovala prianie občanov. Česko, Maďarsko, Nemecko majú prijatý zákaz kyanidového lúhovania pri ťažbe nerastov. Napriek tomu, že napríklad v Čechách majú ložiská, kde sú takzvane až štyri gramy (zlata, pozn. SITA) na tonu (horniny, pozn. SITA). Pri Detve je to 0,78 gramu. Napriek tomu náš štát, naša legislatíva, naši úradníci s tým majú problém,“ povedal Roman Podhradský zo združenia Podpoľanie nad zlato.

Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici určil dobývací priestor Detva navrhovaný firmou EMED Slovakia, dcérou cyperskej firmy EMED Mining Public Limited, 19. novembra.

Proti plánovanej ťažbe zlata sa už v apríli a septembri konali v Detve protestné pochody.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Finančné riaditeľstvo zruší v januári šesť kontaktných miest
<< predchádzajúci článok
Užívanie marihuany v štáte Washington je už legálne