Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. novembra 2009

Podnikatelia kritizujú schválený rozpočet



Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) hodnotí schválený rozpočet verejnej správy na rok 2010 kriticky ako prejav neschopnosti a neochoty politikov v čase krízy šetriť a obmedzovať verejné výdavky. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) - Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) hodnotí schválený rozpočet verejnej správy na rok 2010 kriticky ako prejav neschopnosti a neochoty politikov v čase krízy šetriť a obmedzovať verejné výdavky. Dôsledkom je podľa združenia rekordný deficit, dramatický nárast zadlžovania štátu, ktorý skôr či neskôr povedie k tlaku na zvyšovanie daní a odvodov a k následnému zhoršeniu konkurencieschopnosti slovenskej podnikateľskej sféry. Združenie považuje zvyšovanie verejných výdavkov za rozpočtovú nezodpovednosť.


Ako pokračoval prezident združenia Ján Oravec, ešte v čase hospodárskeho rastu združenie opakovane zdôrazňovalo, že povinnosťou každej vlády je zostavovať vyrovnaný rozpočet. Súčasnosť podľa neho ukazuje negatívne dôsledky chronického zostavovania schodkových rozpočtov, ktoré umožnili zvyknúť si na výdavky, ktoré neboli kryté príjmami. Za znepokojujúci trend považuje výrazné zadlžovanie Slovenska, keď v dôsledku schodkového hospodárenia verejného sektora verejný dlh v nasledujúcom období prekročí hranicu 40 % HDP. Oproti predchádzajúcemu roku, kedy bol tento ukazovateľ na úrovni 27,6 %, ide podľa združenia o neakceptovateľne rýchly nárast zadlžovania.

Združenie podnikateľov Slovenska upozorňuje, že nepríjemným budúcim dôsledkom súčasnej rozpočtovej nezodpovednosti bude výrazný nárast výdavkov na splácanie verejného dlhu a teda obmedzenie možností použiť verejné financie na iné výdavky, prípadne uvažovať o znížení daňového a odvodového zaťaženia. Schválený rozpočet verejnej správy predpokladá v rokoch 2010 až 2012 zvýšenie výdavkov na obsluhu štátneho dlhu z menej ako miliardy eur v tomto roku až na takmer 1,4 miliardy eur v roku 2012.

Vývoj zamestnanosti a mzdových výdavkov vo verejnej správe združenie taktiež hodnotí kriticky. Po šiestich rokoch mierneho nepretržitého poklesu zamestnanosti vo verejnom sektore sa práve v čase krízy očakáva jej mierny nárast o 0,16 %. K podobnému nepriaznivému trendu dochádza aj vo vývoji priemernej mzdy vo verejnej správe, ktorá sa dlhodobo pohybovala okolo úrovne priemernej mzdy v národnom hospodárstve. V roku 2009 sa však podľa združenia očakáva jej skokovitý nárast až na 108,8 % oproti 102,2 % ešte v roku 2008.

Vyššie výdavky sa podľa združenia nijako neprejavujú na efektívnosti a kvalite služieb poskytovaných verejným sektorom. Objemu prostriedkov, ktoré občania a podnikatelia odvádzajú do verejných rozpočtov, vôbec nezodpovedá kvalita služieb verejného sektora, ktoré by mali dostávať ako protihodnotu. Naopak, regulačné, legislatívne a administratívne aktivity inštitúcií verejného sektora sa stávajú stále vážnejším bremenom, ktoré znižuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov.


Poslanci schválili rozpočet na budúci rok

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Trnave vlak zrazil osobné auto, jeho vodič je zranený
<< predchádzajúci článok
Rakovina prsníka sa počas šírenia mení, zistili vedci