Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. februára 2018

Podnikatelia: Index podnikateľského prostredia klesol v závere roka



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bratislava 15. februára (TASR) – Index podnikateľského prostredia na Slovensku dosiahol vo 4. kvartáli 2017 úroveň 47,5 bodu. V porovnaní s 3. štvrťrokom klesol o 2,20 bodu. Vo štvrtok o tom informoval médiá výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský na základe prieskumu medzi 50 podnikateľmi v januári 2018, ktorý sledoval 36 parametrov.


Najväčší prepad bol v indikátore Zrozumiteľnosť, použiteľnosť a stálosť právnych predpisov oproti poslednému prieskumu, jeho pokles bol najvýraznejší od 2. polovice roka 2016, mínus 5,40 %, uviedol. "Podnikatelia si najviac ťažkajú na novelu zákona o účtovníctve a na zákon o zdravotnej starostlivosti. Pozitívne vnímajú novelu zákona o dani z pridanej hodnoty aj novelu obchodného zákonníka," konštatoval s tým, že nevôľu vzbudilo napríklad predĺženie povinnosti archivovať účtovné doklady na 10 rokov.

Podnikatelia negatívnejšie vnímajú zmeny v legislatíve o poplatkoch, daniach a investíciách, dôvodom bolo zrušenie odvodového bonusu pre slabo zarábajúcich, dodal. V súvislosti so štátnym rozpočtom na rok 2018 sú podľa výsledkov kritickí k tomu, že počíta s nárastom výdavkov štátu, rovnako aj ku oddialeniu vyrovnaného rozpočtu.

Celkovo vo 4. štvrťroku boli podnikatelia najnespokojnejší s parametrom Kvalita a dostupnosť výrobných vstupov, pracovnej sily, potom nasleduje na druhom mieste Byrokracia, prieťahy na úradoch, výkazníctvo a na treťom sú s minimálnym rozdielom Zrozumiteľnosť, použiteľnosť, stálosť právnych predpisov a Uplatňovanie princípu pred zákonom, uviedol Kremský. "Podnikateľom sa darí, rastie domáca spotreba aj zahraničný dopyt, čiže potrebujú rozširovať svoje výroby a služby, investovať, a nenachádzajú na to dostatok vhodnej pracovnej sily. Platí to najmä pre západ a severnú časť Slovenska, kde sa nezamestnanosť pohybuje už od 3 do 5 %," povedal pre TASR.

Naopak, najspokojnejší sú podľa neho s Likviditou a plnením záväzkov podniku, na druhom mieste je Vzťah k životnému prostrediu, na treťom sú Investičný a technologický rozvoj, kvalita produkcie spolu s Vystupovaním voči obchodným partnerom a riešením sporov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Eurozóna aj EÚ dosiahli za celý rok 2017 obchodný prebytok
<< predchádzajúci článok
Babiš: Kvóty sa nesmú zopakovať, posilnilo by to hlasy o czexite