04. decembra 2016
Na archívnej snímke Peter Kremský Foto: TASR/Martin BaumannBratislava 4. decembra (TASR) – Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) považuje boj s daňovými únikmi v Slovenskej republike za málo rozhodný a dôsledný. Napriek viacerým významným opatreniam, ktoré už boli v tejto súvislosti prijaté, pociťuje v úsilí štátu rezervy a prichádza s konkrétnymi návrhmi.
Výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský konštatoval, že boj s daňovými únikmi je veľmi široký pojem, ale na Slovensku ide najmä o podvody na dani z pridanej hodnoty (DPH), zatajovanie tržieb, optimalizáciu daňových základov, umelé znižovanie miezd cez vyplácanie v hotovosti, dohody a podobne.
„
Boj s daňovými podvodmi je veľmi dôležitý, pretože na Slovensku sa len napríklad na DPH vyberie o zhruba 2 miliardy eur ročne menej, ako by sa malo, čo je aj zhruba deficit štátneho rozpočtu. Napriek tomu je tento boj málo rozhodný a dôsledný,“ zhodnotil Kremský pre TASR.
Za najdôležitejšie kroky v tejto oblasti v posledných rokoch označil zavedenie elektronického kontrolného výkazu DPH, zavedenie online registračných pokladníc, boj proti karuselovým podvodom – najmä zavedenie reverse charge na niektoré tovary a zvýšenie maximálnej hranice paušálnych výdavkov živnostníkov od roku 2017.
Rezervy vidí Kremský okrem iného v zdokonalení systému výberu DPH. „
Napríklad, aby sa vratky na DPH vyplácali iba na tovary, za ktoré sa predtým DPH fyzicky zaplatila, prípadne, aby sa systém reverse charge zaviedol na všetky tovary a služby, teda aby sa DPH odvádzala až pri predaji poslednému článku v reťazci,“ opísal.
PAS by tiež uvítala plošné zavedenie online pokladníc, aby sa zamedzilo manipulácii s fiškálnymi pamäťami. Presadzuje aj zjednodušenie daňového systému pre živnostníkov a malých podnikateľov, zavedenie paušálnej dane namiesto súčasnej daňovej licencie do určitej hranice ročných tržieb.
Zároveň by podľa aliancie pomohol rozhodný a dôsledný boj s daňovou kriminalitou, najmä špekulantmi prepojenými na politické špičky a oligarchov, ako aj boj s podvodnými úpadcami, ktorí využívajú umelé reštrukturalizácie a konkurzy na tunelovanie firiem, dodávateľov, veriteľov, bánk a štátu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR