Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. júna 2016

Podmienky pre výrobcov elektriny z OZE a KVET sa od roku 2017 menia



Podmienky pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) alebo kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla (KVET) sa od roku 2017 menia. Vyplýva to z návrhu ...



Zdieľať
ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 16. júna (TASR) - Podmienky pre výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) alebo kombinovanej vysokoúčinnej výroby elektriny a tepla (KVET) sa od roku 2017 menia. Vyplýva to z návrhu vyhlášky o cenovej regulácii v elektroenergetike, ktorú do pripomienkového konania predložil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).


"Potreba vypracovania vyhlášky vyplynula z dôvodu prijatia novej Regulačnej politiky na regulačné obdobie 2017 až 2021," uviedol regulačný úrad v dôvodovej správe k vyhláške. V návrhu vyhlášky sa podľa úradu zohľadnili aj poznatky a skúsenosti získané z vykonávania cenovej regulácie v elektroenergetike počas predchádzajúceho regulačného obdobia.

Vyhláška podľa regulačného úradu pozitívne, ako aj negatívne vymedzuje rozsah, štruktúru a výšku ekonomicky oprávnených nákladov. "Úrad pri tvorbe cien elektriny postupoval v súlade so zákonom o podpore OZE a KVET, dodržal podmienku 30-% obmedzenia na pokles cien v porovnaní s predchádzajúcim trojročným obdobím," zdôraznil ÚRSO.

Vyhláškou sa ustanovuje rozsah a spôsob vykonávania cenovej regulácie pre regulované činnosti v elektroenergetike, rozsah, štruktúra a výška oprávnených nákladov, spôsob určenia výšky primeraného zisku, postup a podmienky uplatňovania ceny, podrobnosti o návrhu ceny a spôsobe jeho predkladania pre jednotlivé kategórie regulovaných subjektov na celé regulačné obdobie.

V návrhu vyhlášky sa upravuje aj spôsob výpočtu maximálnej ceny za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny. Maximálna cena je odvodená z hodnoty ekonomicky oprávnených prevádzkových nákladov spolu s primeraným ziskom, nákladmi na projekty spoločného záujmu a nákladmi na prideľovanie kapacity znížená o dodatočné výnosy z medzinárodnej prevádzky, výnosov za pripojenie užívateľov sústavy, výnosov z prekročenia rezervovanej kapacity a z celkového plánovaného množstva rezervovanej kapacity užívateľov sústavy. "Cena za prístup do prenosovej sústavy a prenos elektriny bude jednozložková, teda bude sa uplatňovať len cena za rezervovanú kapacitu," doplnil úrad.

Podľa úradu pribudli aj nové sadzby pre odberateľov, ktorí majú nainštalované inteligentné meracie systémy a taktiež sadzba pre distribúciu elektriny do nabíjacích zariadení elektromobilov. Vyhláška tiež upravuje všeobecné podmienky dodávky pre odberateľov elektriny zraniteľným odberateľom, ktorými sú odberatelia elektriny v domácnosti a malý podnik. Malý podnik je odberateľ elektriny s ročnou spotrebou za všetky jeho odberné miesta najviac 30.000 kWh za rok, ktorý predchádza roku predkladania návrhov cien.

Podľa tejto vyhlášky sa bude podľa ÚRSO prvýkrát postupovať v cenových konaniach úradu na rok 2017. "Zároveň sa upravuje, akým spôsobom bude regulovaný subjekt, okrem výrobcu elektriny postupovať, ak nebude mať do 31. decembra 2016 schválenú alebo určenú cenu na rok 2017," dodal regulačný úrad.

ÚRSO v návrhu vyhlášky určil cenu elektriny vyrobenej vo vodnom zdroji s výkonom do 100 kW uvedenom do prevádzky od 1. januára 2017 na úrovni 89,35 eura za megawatthodinu (MWh). Pri elektrine zo slnka s inštalovaným výkonom zariadenia do 30 kW, ktoré je umiestnené na streche alebo obvodovom plášti jednej budovy sa navrhuje cena 84,98 eura/MWh. Pri elektrine pochádzajúcej z vetra určil úrad cenu na úrovni 44,18 eura/MWh a z geotermálnej energie vo výške 108,71 eura/MWh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Lotyša, ktorý spôsobil rozruch v centre Prahy, obvinili
<< predchádzajúci článok
Borguľa trvá na presťahovaní americkej ambasády z centra Bratislavy