Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. mája 2017

Podmanická : Problém so starnutím by pomohla riešiť aj migrácia



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. mája (TASR) - Problém so starnutím populácie na Slovensku by pomohla riešiť migrácia. Presnejšie, ak by sa na Slovensko sťahovali osoby do 30 rokov. Rovnako by pomohlo, keby sa rodilo viac detí a menej by ich zomieralo. Uviedla to riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva na Štatistickom úrade (ŠÚ) SR Zuzana Podmanická v súvislosti s demografickým vývojom na Slovensku v roku 2016.


Z neho ďalej vyplýva, že Slovensko je migračne ziskovou krajinou. "Na zahraničnej migrácii sa podieľajú najmä obyvatelia Európy. Z hľadiska početnosti sa najviac obyvateľov prisťahovalo z Českej republiky, zo Spojeného kráľovstva, z Rakúska, Maďarska, Rumunska a Nemecka," vymenovala Podmanická. Migrujú aj Slováci. Vlani odchádzali najmä do Českej republiky, Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie a Švajčiarska.

V rámci Slovenska sa sťahujú viac ženy. Pokiaľ ide o zahraničnú migráciu, zo Slovenska odchádzajú viac ženy ako muži a na Slovensko zas prichádzajú viac muži ako ženy. "V rámci vnútornej migrácie zmenilo v roku 2016 miesto svojho trvalého bydliska takmer 96.000 obyvateľov," doplnila Podmanická s tým, že to bolo o 5000 viac ako v roku 2015.

Z demografického vývoja vyplýva, že slovenská populácia starne. Priemerný vek obyvateľov je druhý rok po sebe nad hodnotou 40 rokov, v roku 2016 dosiahol hodnotu 40,4. Polovica populácie Slovenska je už staršia ako 39,8 roka a na 1000 detí pripadá 97 osôb vo veku 65 rokov a starších.

"Vývoj vekovej štruktúry nie je pozitívny a jednoznačne ukazuje na starnutie," povedal predseda Štatistického úradu SR Alexander Ballek. Zásadná zmena reprodukčného správania viedla podľa jeho slov k tomu, že plodnosť populácie Slovenska sa dostala pod úroveň jednoduchej reprodukcie. Svoj podiel na starnutí populácie má podľa ŠÚ SR aj nárast strednej dĺžky života. Populačné starnutie je podľa Balleka jednou z najväčších aktuálnych demografických výziev.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Abe na summite G7: Hanba, že si tu nemôžeme zahrať golf
<< predchádzajúci článok
Financie na spoluúčasť použije Handlová na detské ihrisko