Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. apríla 2009

Podľa ÚRSO na trhu s plynom chýba hospodárska súťaž



Na slovenskom trhu so zemným plynom ani v minulom roku stále nefungovala hospodárska súťaž. Ako vyplýva zo správy o fungovaní trhu s plynom v SR, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie, do konca ...



Zdieľať
BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) - Na slovenskom trhu so zemným plynom ani v minulom roku stále nefungovala hospodárska súťaž. Ako vyplýva zo správy o fungovaní trhu s plynom v SR, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie, do konca minulého roka žiadny odberateľ neodoberal plyn od iného dodávateľa ako je Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). "Na trhu s plynom je viacero držiteľov povolení na dodávku plynu. Časť z nich sú lokálni dodávatelia plynu, ktorí dodávajú plyn spoločnostiam sídliacim v ich prevádzkových areáloch. Všetky tieto spoločnosti však nakupovali plyn od spoločnosti SPP. Nie je ich možné považovať za konkurentov spoločnosti SPP. Druhú skupinu držiteľov licencií tvoria spoločnosti, ktoré sa chcú stať klasickými obchodníkmi s plynom, avšak v sledovanom období (koniec roka 2008-poz. redakcie) sa tomu tak nestalo," uviedol v správe Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO).


ÚRSO kvôli absencii hospodárskej súťaži pripravuje nové pravidlá trhu s plynom, ktorými chce riešiť súčasný nevyhovujúci stav. Vytvorenie konkurenčného prostredia na trhu obchodovania so zemným plynom po prekonaní určitých prekážok je podľa regulačného úradu možné. "Je to však podmienené dostatočnými možnosťami na prístup nových účastníkov k zdrojom dodávok plynu, prístupom k uskladňovacím kapacitám zabezpečujúcim potrebnú flexibilitu v dodávkach zemného plynu, prístupom k zákazníkom a schopnosťou alternatívnych dodávateľov zemného plynu ponúknuť zákazníkom čo najvýhodnejšie podmienky dodávky. Pokiaľ niektorý z týchto faktorov bude zlyhávať, môže pôsobiť ako bariéra rozvoja trhu," uviedol regulačný úrad. Podľa ÚRSO možnosť vytvorenia konkurencie nie je možné v rámci distribúcie zemného plynu. "Distribúcia zemného plynu je odvetvie, pre ktoré sú charakteristické významné úspory z rozsahu, teda popri existujúcich sieťach nie je možné efektívne budovať ďalšie paralelné distribučné siete a distribúcia zemného plynu má preto charakter prirodzeného monopolu," vysvetlil regulačný úrad.

Dominantným dodávateľom plynu v Slovenskej republike je tak podľa správy stále spoločnosť SPP, a to aj napriek tomu, že od 1. júla 2006 odčlenila prepravné a distribučné činnosti do dcérskych firiem eustream, a.s. a SPP-distribúcia, a.s. "Z charakteristiky jednotlivých spoločností z hľadiska majetkovej účastí v ekonomickej skupine SPP je zrejmé, že existuje silná previazanosť medzi jednotlivými účastníkmi na trhu Slovenskej republiky, i keď formálne existujú ako samostatné spoločnosti," dodal regulačný úrad. Na Slovensku pôsobilo ku koncu vlaňajška aj 41 lokálnych dodávateľov a zároveň distribútorov plynu, ktorí pôsobia len na časti vymedzeného územia. "Ani 48 licencií vydaných samostatne na dodávku plynu neurčuje úroveň rozvoja trhu, nakoľko vydaná licencia síce oprávňuje jeho držiteľa na dodávku plynu, ak však nezíska odberateľov plynu, jeho skutočný podiel na trhu je nulový. Je teda nutné konštatovať, že na trhu s plynom v roku 2007 ani v roku 2008 hospodárska súťaž nefungovala," uviedol ÚRSO.

Podľa správy o fungovaní trhu s elektrinou v SR Slovenské elektrárne, a.s. (SE) si naďalej držia pozíciu dominantného výrobcu elektrickej energie na Slovensku. SE zabezpečujú približne 78 % spotreby elektriny na Slovensku. "Je reálny predpoklad, že postavenie SE na trhu s elektrinou na Slovensku sa ešte zväčší po dokončení tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce," uviedol regulačný úrad. Podľa ÚRSO zásadnú zmenu v štruktúre výroby na slovenskom trhu s elektrickou energiou možno očakávať až po vybudovaní nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, t.j. po roku 2020. Ten by mala vybudovať Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. spoločne s českou energetickou skupinou ČEZ.

Koncom minulého roka na slovenskom trhu s elektrickou energiou pôsobilo 49 držiteľov povolenia na výrobu elektriny. Okrem nich pôsobilo na Slovensku aj 194 výrobcov elektrickej energie, ktorí vyrábajú elektrinu na zariadeniach do výkonu jedného megawattu (MW), pri ktorých zákon o energetike nevyžaduje povolenie, ale iba splnenie oznamovacej povinnosti. "Nakoľko SE sú jediným prevádzkovateľom jadrových elektrární v Slovenskej republike, vzhľadom na ich trhový podiel a variabilitu výrobných zdrojov môžu SE nielen flexibilne reagovať, ale zároveň aj významne ovplyvňovať výrobu elektriny a poskytovanie podporných služieb, v čom majú veľkú konkurenčnú výhodu oproti iným výrobcom elektriny," skonštatoval ÚRSO. Ďalší výrobcovia podľa regulačného úradu disponujú prakticky len jedným typom elektrárne a každý z nich má podiel na trhu menej ako 5 %. Ide napríklad o spoločnosti PPC Power, U.S.Steel Košice, Tepláreň Košice, Slovnaft, Mondi SCP, Slovintegra, či Vodohospodárska výstavba.

Koncom minulého roka ÚRSO evidovalo tiež 178 držiteľov povolenia na distribúciu elektrickej energie a 296 držiteľov povolenia na dodávku elektriny, z toho 120 obchodníkov pôsobiacich takmer výhradne na veľkoobchodnom trhu s elektrinou, t.j. bez dodávky koncovým odberateľom.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ombudsman je znepokojený návrhmi znížiť vek trestnej zodpovednosti
<< predchádzajúci článok
ÚDZS podal vlani na poskytovateľov 6 trestných oznámení