Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. júna 2017

Podľa ÚPN má novela zákona o pamäti národa ochromiť ústav



Ústav pamäti národa (ÚPN) nesúhlasí so zmenami, ktoré chcú novelou zákona o ÚPN na júnovej schôdzi Národnej rady SR presadiť prevažne koaliční poslanci. "Poslaneckú ...



Zdieľať
Ondrej Krajňák Foto: TASR
Bratislava 5. júna (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) nesúhlasí so zmenami, ktoré chcú novelou zákona o ÚPN na júnovej schôdzi Národnej rady SR presadiť prevažne koaliční poslanci. "Poslaneckú iniciatívu rozhodne považujeme za veľký krok späť. Zámer predkladateľov je jasný - zbaviť ústav štatutára, ochromiť inštitúciu a vrátiť jej bezzubú podobu, v ktorej prežívala pred pár rokmi," uviedol hovorca ÚPN Peter Juščák.


Hovorí aj o tradičnej mocenskej hre tých, "ktorí sa nevedia rozlúčiť s praktikami minulých totalitných režimov". Poukazuje, že obdobie po smrti Jána Langoša až po nástup Ondreja Krajňáka do funkcie je známe tým, že ÚPN sa venoval viac zmäkčovaniu režimu slovenského štátu, než jeho zločinom.

Krajňákova zmena orientácie ústavu do pôvodných Langošových zámerov priniesla podľa Juščáka nevôľu najmä medzi nacionalistami. "Skončenie pracovného pomeru s historikom - obdivovateľom Jozefa Tisa a ďalším - bývalým komunistickým ideológom spôsobili mediálnu odozvu a nevôľu až v parlamentných kruhoch. Z jeho nacionalistickej časti vanie podstatná časť úsilia o paralyzovanie ÚPN pod zámienkami, ktoré boli bod po bode vyvrátené priamo na parlamentnom výbore," doplnil Juščák.

Proti novele sa vyslovila aj Občianska iniciatíva Dcéry politických väzňov. Žiadajú poslancov NR SR, aby zákon nepodporili. Dôvody na prijatie novely totiž považuje iniciatíva za falošné. Aktivity ÚPN z posledného obdobia vnímajú Dcéry politických väzňov ako zmysluplné. Sú presvedčené, že ak by návrh prešiel, neviedlo by to k zvýšeniu transparentnosti, ale naopak. "Prosíme, aby ste nedovolili prijatie likvidačnej novely zákona o pamäti národa," dodala iniciatíva, pod ktorú sa podpísali Janka Šípošová, Mária Jurčovičová, Naďa Evansonová, Katarína Deáková, Jana Jurčovičová a Iveta Pustajovská.

Návrh novely znepokojuje aj Radu predsedov Oblastných organizácií Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS). "Presunutím kompetencií štatutárneho orgánu z predsedu na správnu radu hrozí znefunkčnenie operatívneho riadenia ústavu, bez ohľadu na to, kto bude predsedom. Je totiž možné, že sa členovia správnej rady, menovaní z rôzneho politického spektra, nezhodnú na jednotnom stanovisku ani po dlhšom čase," upozornil podpredseda KPVS Andrej Dvorecký. Rada predsedov tiež vyjadruje podporu súčasnému predsedovi Správnej rady ÚPN Ondrejovi Krajňákovi, ktorý je členom KPVS od roku 2007 a vlani aj kandidoval na post predsedu konfederácie.

Poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková, Ľubomír Želiezka (obaja Smer-SD), Edita Pfundtner (Most-Híd) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili novelu, ktorá mení model riadenia ÚPN. Podľa ich návrhu by súčasný šéf úradu Ondrej Krajňák skončil 15. októbra 2017 vo funkcii, ostal by však členom správnej rady, a to do konca svojho funkčného obdobia.

Po novom má byť štatutárom ÚPN správna rada ako kolektívny orgán, nie len samotný jej predseda, ako v súčasnosti. Predkladatelia tvrdia, že cieľom ich snahy je zaviesť efektívny a predovšetkým transparentný model riadenia ÚPN, ktorý spočíva v zavedení tzv. kolektívneho štatutárneho orgánu. "Jeho zloženie, pozostávajúce z osôb priamo volených alebo menovaných Národnou radou SR, prezidentom a vládou, predstavuje záruku nielen odborného, ale predovšetkým transparentného a demokratického spôsobu riadenia. Predkladaný návrh zákona komplexne odstraňuje nedostatky aplikačnej praxe, ktoré vznikli počas doterajšej existencie tejto verejnoprávnej inštitúcie," dodali.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ceny ropy klesli, spor arabských štátov môže ovplyvniť dohodu
<< predchádzajúci článok
Košická tepláreň dočasne odstaví dodávky teplej úžitkovej vody