Podľa Szili je novela školského zákona krokom vpred
KOMÁROM 3. decembra (WEBNOVINY) – Schválenie novely školského zákona, ktorá stanovuje používanie jazyka národnostnej menšiny pri geografických názvoch je podľa predsedníčky maďarského Národného zhromaždenia Katalin Szili ...
KOMÁROM 3. decembra (WEBNOVINY) – Schválenie novely školského zákona, ktorá stanovuje používanie jazyka národnostnej menšiny pri geografických názvoch je podľa predsedníčky maďarského Národného zhromaždenia Katalin Szili krokom dopredu. Ako uviedla na tlačovej besede po rokovaní s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom v Komárome, na stretnutí v tejto súvislosti nastolila otázku slovenského jazykového zákona a zákona o kartografii, ktorý ustanovuje používanie geografických názvov v štátnom jazyku.
Podľa Pašku je schválenie novely školského zákona nie krokom, ale skokom dopredu. „Prinesie pokoj do citlivej oblasti. Kto nechce pokoj, bude stále tvrdiť, že je zle,“ konštatoval. Podľa neho sú takí na oboch stranách. Zároveň zdôraznil, že najdôležitejšie je, že za novelu hlasovalo 107 poslancov NR SR.
Smer-SD dnes napriek nevôli koaličných partnerov presadil vlastnú predstavu, ako sa budú písať zemepisné názvy v učebniciach pre národnostné menšiny. Strana premiéra Roberta Fica v parlamente pretlačila svoj pozmeňujúci návrh k novele školského zákona vďaka hlasom opozície.
SMK pôvodne navrhovala, aby učebnice pre národnostné menšiny uvádzali zemepisné názvy len v jazyku menšiny. Podľa prijatého pozmeňujúceho návrhu Pavla Pašku (Smer-SD) geografické názvy, ktoré sú vžité a zaužívané pre tú-ktorú národnostnú menšinu, budú dvojjazyčné. Prvý bude názov v jazyku menšiny, za ním pôjde v zátvorke či za lomkou v slovenčine tak, ako boli v schválených učebniciach v rokoch 2002 až 2006. Na konci učebnice musí byť slovník geografických názvov v jazyku národnostnej menšiny a v slovenčine. Paška ďalej presadil, že kartografické diela sa majú vydávať v štátnom jazyku.
SITA