Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. júla 2017

Podľa rezortu financií možno euroval hodnotiť ako úspešný



Na snímke minister financií SR Peter Kažimír.



Zdieľať
Na snímke minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 19. júla (TASR) - V júni tohto roka uplynulo sedem rokov od založenia európskeho záchranného mechanizmu, tzv. eurovalu. Pri tejto príležitosti Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom aktuálnom komentári vyzdvihuje, že v súčasnosti je eurozóna v lepšej finančnej kondícii než pred jeho vznikom.


V roku 2010 vznikla prvá verzia, tzv. dočasný euroval (EFSF), ktorý fungoval tri roky a počas nich poskytol finančnú pomoc trom členským krajinám eurozóny - Grécku, Írsku a Portugalsku - v celkovej sume viac ako 174 miliárd eur. Z trvalého eurovalu (ESM), ktorý vznikol v roku 2013 ako náhrada dočasného riešenia, bola následne poskytnutá pomoc Španielsku, Cypru a Grécku v sume 77,3 miliardy eur.

"Po siedmich rokoch je možné povedať, že euroval bol úspešný. Všetky krajiny, s výnimkou Grécka, ktorým bola poskytnutá pomoc, postupne získali prístup na finančné trhy a vystúpili zo stabilizačných programov," konštatuje rezort financií. Tieto krajiny aj po ukončení programu podliehajú monitorovaniu zo strany Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB), a to až dovtedy, kým nesplatia aspoň 75 % poskytnutej pomoci.

Grécko dosiahlo čiastočný návrat na finančné trhy koncom roka 2014, kedy uskutočnilo dve emisie 5-ročných dlhopisov. Kvôli politickej kríze v roku 2015 však dôveru trhov opäť stratilo a zostáva aj naďalej špecifickým problémom, najmä preto, že vstupovalo do programu v oveľa horšej kondícii ako iné krajiny, upozorňuje MF. "Napriek enormnému reformnému úsiliu sa Grécku zatiaľ nepodarilo ukončiť stabilizačný program. Avšak aj Grécko postupne dostáva verejné financie pod kontrolu a v najbližších týždňoch sa očakáva jeho vystúpenie z procedúry nadmerného deficitu," avizuje ministerstvo.

Programové krajiny dosiahli v období rokov 2009 až 2016 najvýraznejšie zlepšenie fiškálnej pozície spomedzi hodnotených krajín EÚ. Aby dostali svoje rozpočty pod kontrolu, museli pristúpiť k rozsiahlym úsporným opatreniam, pripomína MF. Zvyšovali preto dane, znižovali sociálne dávky, vo verejnom sektore sa prepúšťalo a znižovali sa platy, a to v období vysokej nezamestnanosti. Na druhej strane, od roku 2014 vo všetkých krajinách, ktoré dostali pomoc, dochádza k postupnému spomaľovaniu reformného úsilia.

Írsko, Španielsko a Cyprus pokračujú podľa ministerstva v stabilnom ozdravovaní a nezamestnanosť v týchto krajinách klesá. Cypru, Írsku a Portugalsku sa v roku 2016 podarilo udržať rozpočtový deficit pod úrovňou 2%. "Finančná pomoc z eurovalu, podmienená účasťou v stabilizačnom programe, sa tak javí ako účinný prostriedok na presadzovanie nevyhnutných reforiem," dodáva rezort financií vo svojom komentári.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Náčelník generálneho štábu podal demisiu po sporoch s Macronom
<< predchádzajúci článok
Polícia zadržala pri Porúbke desať Vietnamcov, boli vyhostení