Podľa ratingu HPI je najlepšou poisťovňou v SR Dôvera
Zdravotnícky think-tank Health Policy Institute (HPI) vo štvrtok zverejnil rating zdravotných poisťovní na rok 2008. Najlepšie hodnotenie v ňom dosiahla súkromná Zdravotná poisťovňa Dôvera, naopak ...
BRATISLAVA 4. septembra (WEBNOVINY) - Zdravotnícky think-tank Health Policy Institute (HPI) vo štvrtok zverejnil rating zdravotných poisťovní na rok 2008. Najlepšie hodnotenie v ňom dosiahla súkromná Zdravotná poisťovňa Dôvera, naopak najhoršie dopadla štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Podobne ako vlani pritom Dôvera skončila s ratingom A a VšZP s ratingom Na druhej priečke sa umiestnila zdravotná poisťovňa Union s ratingom A a za ňou zdravotná poisťovňa Apollo s ratingom C. Na predposlednom mieste sa ocitla Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP). Druhá štátna poisťovňa získala rating C. Oproti minulému roku si tak rating pohoršilo iba Apollo, naopak zlepšenie nastalo pri SZP. "Zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla najlepšie hodnotenie vo väčšine skúmaných oblastí, dalo by sa povedať, že je lídrom na trhu," povedala spolupracovníčka HPI Angelika Szalayová. Inštitút pritom v rámci ratingu hodnotil sedem oblastí, a to finančnú stabilitu, operačné procesy, biznis profil, vzťahy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, kvalita poskytovaných služieb poistencom, klientske služby a spokojnosť poistencov. "Na rozdiel od minulého roka sme prepracovali metodiku a zobrali do úvahy ďaleko viac kritérií," komentovala rating Szalayová.
Výsledky porovnávania zdravotných poisťovní už krátko po ich zverejnení spochybnil generálny riaditeľ sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Adam Hochel. Podľa jeho slov sa nemôže ubrániť dojmu, že rating vyšiel tak, ako chcel HPI. Mnohé hodnotené parametre nemajú podľa neho taký vysoký význam, ako im bol prisúdený a naopak niektoré, ktoré by mohli mať vyššiu váhu, boli podcenené. Rating dokonca označil za reklamu súkromnému zdravotnému poisteniu. "Myslím si, že je to istým spôsobom marketing k prepoisťovaniu," uviedol. Hochelovi sa zároveň nepáčilo, že v ratingu chýba Európska zdravotná poisťovňa. Podľa predstaviteľov HPI sa však niektoré z parametrov zisťovali až v období, keď už bola poisťovňa v likvidácii. Kritiku generálneho riaditeľa sekcie zdravia MZ odmietol aj výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Eduard Kováč. "Dôležité je, že ten rating tu je, pretože poskytuje významné množstvo informácií. Každému kto by ho kritizoval, odporúčam, nech si ho prečíta a keď nebude spokojný, nech predloží profesionálnejší, nezávislejší a lepší rating. Inak nemá pravo na kritiku," vyhlásil Kováč.
HPI zároveň niekoľkokrát upozornil na neochotu podieľať sa na príprave ratingu zo strany oboch štátnych zdravotných poisťovní. "Pred pol rokom sme oslovili všetky poisťovne a navrhli sme im spoluprácu, keďže sme mnohé dáta potrebovali priamo od nich," priblížila situácia na začiatku rokovaní Szalayová. Napriek tomu, že sa uskutočnilo niekoľko stretnutí, spolupráca medzi HPI a zdravotnými poisťovňami sa napokon neuskutočnila. "Dôvod bol najmä ten, že VšZP a SZP túto spoluprácu odmietli," objasnila. Väčšinu dát tak inštitút získal z verejne dostupných zdrojov, ako napríklad výročných správ, či internetových stránok. Najväčšia zdravotná poisťovňa však podľa inštitútu HPI neposkytla na spracovanie ani svoju výročnú správu. V ratingu tak museli byť použité niektoré údaje z predchádzajúceho roku. K potrebným informáciám sa autorom podarilo dostať až po uzávierke ratingu. "Ak by sme použili novšie dáta, VšZP by dopadla horšie," vyhlásila Szalayová. Použitím starších dát tak podľa nej HPI štátnej poisťovni rozhodne neublížilo. HPI, ako aj výkonný riaditeľ ZZP pritom vzájomne deklarovali, že mali záujem o spoluprácu s VšZP. "Všetci mali možnosť," skonštatoval Kováč. Zároveň dodal, že v týchto súvislostiach preto musí akékoľvek napádanie ratingu odmietnuť.
HPI začal hodnotiť slovenské zdravotné poisťovne ratingom už vlani. Do hodnotenia sa však kvôli nejednoznačnej metodike vykazovania vlani nedostalo niekoľko dôležitých ukazovateľov, ako napríklad čakacie zoznamy, objem hradenia nadlimitných výkonov, či manažment pacienta. Inštitút preto vlani označil prvé výsledky porovnávania poisťovní za akýsi nultý ročník. HPI sa pri zostavovaní ratingov zameral predovšetkým na hodnotenie toho, čo poisťovne ponúkajú svojim klientom ako pridanú hodnotu, nad rámec výkonov hradených zo zákona. Hodnotil niekoľko oblastí, finančnú ochranu poistenca, produkty nad rámec rozsahu verejného zdravotného poistenia, klientsky servis či vzťahy s poskytovateľmi.
Najhoršie v ratingu vlani dopadli Všeobecná zdravotná poisťovňa a Spoločná zdravotná poisťovňa, ktorí získali rating D. Naopak najvyšší rating A dosiahli Zdravotná poisťovňa Dôvera a Union zdravotná poisťovňa. Rating na úrovni B dostali poisťovne Apollo zdravotná poisťovňa a Európska zdravotná poisťovňa. VšZP sa od hodnotenia dištancovala a označila ho za neobjektívny a tendenčný, podľa SZP zase neboli rozdiely medzi štátnymi a súkromnými poisťovňami také, ako prezentovalo HPI. Výhrady k ratingu mal aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič dokonca vyhlásil, že vznikol na objednávku.
Stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku - Health Policy Institute je občianske združenie presadzujúce fungovanie zdravotných systémov, ktoré podporujú zodpovednosť pacienta, poskytovateľa a nákupcov zdravotnej starostlivosti. Zakladateľmi HPI sú bývalí spolupracovníci exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorí sa podieľali na jeho reforme zdravotníctva v SR.
SITA