Podľa prieskumu Slováci sa nezaujímajú o zahraničnú politiku
Záujem občanov SR o zahraničnú politiku je nízky, vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Našu zahraničnú politiku sleduje pravidelne 12,1 percenta ...
BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) - Záujem občanov SR o zahraničnú politiku je nízky, vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Našu zahraničnú politiku sleduje pravidelne 12,1 percenta opýtaných, 57,2 percenta občas a 29,9 vôbec. Výsledky prieskumu prezentoval dnes na tlačovej besede analytik Konzervatívneho inštitútu Ivan Kuhn. Dôvodom malého záujmu je podľa neho to, že naša zahraničná politika je málo aktívna a viditeľná. "Čo bolo pre mňa prekvapujúce a smutné, bol veľmi nízky záujem študentov a mladých ľudí o túto tému," upozornil Kuhn. Vo vekovej kategórii od 18 do 24 rokov sleduje zahraničnú politiku Slovenska len 0,6 percenta respondentov. "Tu vidíme, že mladí majú iné záujmy, a európske záležitosti to nie sú," poznamenal Kuhn. Zahraničnú politiku u nás sledujú najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
"V prieskume sme sa ďalej zamerali na to, čo si občania myslia o podpore demokracie a dodržiavania ľudských práv v iných krajinách," informoval analytik inštitútu. Prieskum ukázal, že 24 percent opýtaných si myslí, že vláda uprednostňuje ekonomické záujmy, 10,5 percenta sa vyjadrilo, že sa vláda zameriava na podporu demokracie. "Zistili sme, že voliči SDKÚ - DS sú za podporu demokracie a voliči ĽS-HZDS skôr za ekonomickú podporu." S vyváženým postupom súhlasilo 36,9 percenta ľudí, 68,9 percenta Slovákov súhlasí s tým, aby každá slovenská vláda podporovala demokraciu v krajinách, kde nie je. "Tu ma dosť prekvapil chladný postoj voličov KDH," povedal Kuhn. Podľa prieskumu za podporu či už finančnú, materiálnu alebo inú najviac hlasovali voliči SMK a strán opozície. Vojenská podpora mala najmenej sympatií, súhlasilo s ňou 19,8 percenta opýtaných, dve tretiny sa prikláňali k podpore pomocou politických prostriedkov (hlasovanie v OSN alebo EÚ, návštevy a pod.). S názorom, že Slovensko by nemalo zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín, súhlasilo 41,4 percenta respondentov. Podporovanie demokracie pri zahraničných návštevách očakáva 46,8 percenta.
Podobný prieskum Konzervatívny inštitút robil v roku 2007. Výsledky sú podobné ako v tohtoročnom. Kuhn vidí dôvod v tom, že sa vo fungovaní slovenskej zahraničnej politiky veľa nezmenilo. Prieskum zrealizovala agentúra Focus 4. až 11. novembra na vzorke 1 031 respondentov starších ako 18 rokov. Finančne ho podporil Open Society Institute.
SITA