Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. februára 2009

Podľa Moody”s je pre banky rozumné zostať vo východnej Európe



Západné banky majú dôvod zostávať v strednej a východnej Európe, hoci niektoré východoeurópske trhy smerujú do búrlivých vôd, povedal vo štvrtok pre Reuters analytik medzinárodnej ratingovej ...



Zdieľať
VARŠAVA 20. februára (WEBNOVINY) - Západné banky majú dôvod zostávať v strednej a východnej Európe, hoci niektoré východoeurópske trhy smerujú do búrlivých vôd, povedal vo štvrtok pre Reuters analytik medzinárodnej ratingovej agentúry Moody's. Zverejnením správy s tvrdením, že bankám vo východnej Európe, ktoré poskytli veľa úverov, hrozí zníženie ratingov, agentúra Moody's v utorok zatriasla trhmi, pretože uviedla, že by to mohlo dole ťahať aj ratingy ich západoeurópskych matiek. Moody's konštatovala, že recesia v mnohých krajinách vo východnej Európe by mohla byť tvrdšia ako inde pre veľké nerovnováhy, pričom poukázala na pobaltské štáty, Maďarsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.



Vo štvrtkovom rozhovore pre Reuters však analytik Irakli Pilia korigoval tón agentúry Moody's. "V strednej a východnej Európe sú očividné trendy a západné finančné inštitúcie budú vo svojom postupe v regióne veľmi racionálne," povedal, ale dodal, že existujú motívy pre prítomnosť v oblasti. Náhly odchod z týchto trhov by mohol poškodiť dlhodobú dôveryhodnosť západných bánk, ktoré by pravdepodobne mali problém nájsť kupcov svojich aktív. "Ak chcete byť na týchto trhoch strategicky prítomný, musíte zaujať dlhodobý postoj," uviedol. Západné banky, hlavne rakúske a belgické, vlastnia až 99 % všetkých bankových aktív na Slovensku, 87 % v Rumunsku, 85 % v Českej republike a 76 % v Poľsku. Denník Financial Times vo štvrtok v článku zverejnenom na svojej internetovej stránke napísal, že krátkodobé pôžičky v regióne strednej a východnej Európy, ktoré majú byť splatené západným bankám v tomto roku, presahujú sumu 400 mld. eur. Denník však dodáva, že dobrou správou je to, že viac ako polovica týchto krátkodobých pôžičiek je v relatívne silných krajinách ako sú Rusko, Poľsko, Turecko, Česká republika a Slovensko. Riziko pre určité úverové aktivity závisí od toho, koľko z nich je v najpostihnutejších krajinách ako sú pobaltské štáty, Balkán, Maďarsko a Ukrajina, dodal denník.
SITA/Reuters

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V nitrianskom kostole objavili vzácnu ranogotickú fresku
<< predchádzajúci článok
Rezort financií uspel v spore za vyše 99 mil. eur