Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. novembra 2007

Podľa ministerstva hospodárstva Slováci cestujú viac k moru



Vývoj cestovného ruchu na Slovensku v tomto roku výrazne ovplyvnilo posilňovanie kurzu slovenskej koruny voči zahraničným menám, okrem českej koruny. Konštatuje sa to v informačnom materiáli o ...



Zdieľať

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) - Vývoj cestovného ruchu na Slovensku v tomto roku výrazne ovplyvnilo posilňovanie kurzu slovenskej koruny voči zahraničným menám, okrem českej koruny. Konštatuje sa to v informačnom materiáli o plnení strategických cieľov vyplývajúcich z Novej stratégie rozvoja cestovného ruchu Slovenskej republiky do roku 2013, ktorý v stredu vláda vzala na vedomie. Podľa informatívnej správy sa zároveň prejavuje zvýšená tendencia obyvateľov SR k vycestovaniu do zahraničia, predovšetkým k moru. Devízové príjmy za sedem mesiacov tohto roku v korunovom vyjadrení vzrástli o viac ako 11 %, avšak v dôsledku zmeny kurzu našej meny sa to prejavilo vo viac ako 23-percentnom raste vyjadrenom v eurách. Súčasne však devízové výdavky občanov SR za toto obdobie vyjadrené v korunách vzrástli o viac ako 25 % pri 35-percentnom raste meranom v eurách. Výsledkom je saldo zahraničného cestovného ruchu, ktoré pokleslo o viac ako 20 % vo vyjadrení v korunách a takmer o 14 % meranom v eurách, uvádza sa v správe. Napriek tomu je saldo zahraničného cestovného ruchu v prebytku viac ako 5,9 mld. Sk, a tak pozitívne ovplyvňuje našu zahranično-obchodnú bilanciu a v konečnom dôsledku i štátny rozpočet.

Správa sa ďalej zaoberá definovaním súčasného stavu vo vývoji jednotlivých cieľov stanovených v stratégii cestovného ruchu. V rámci špecifického cieľa posilnenia postavenia odvetvia cestovného ruchu v národnom hospodárstve bol napríklad predložený návrh zákona o združeniach cestovného ruchu. Predložený návrh zatiaľ nebol prijatý s tým, že je potrebné jeho dopracovanie a prerokovanie jeho prínosu pre samosprávu, mestá i obce. Jednou z dôležitých podmienok rozvoja cestovného ruchu je skvalitnenie dopravnej infraštruktúry, pričom na splnenie cieľov v tejto oblasti budú využívané aj fondy EÚ, vrátane projektov PPP. Zámerom návrhu zákona o investičnej pomoci je podpora budovania komplexných stredísk cestovného ruchu, teda podpora veľkých projektov. Ich cieľom by malo byť vytváranie stredísk cestovného ruchu, ktoré by mali byť konkurencieschopné nielen v regionálnom rozmere, ale aj na medzinárodnom trhu cestovného ruchu.

Zvýšenie atraktívnosti Slovenska ako dovolenkového cieľa je prioritou pre Slovenskú agentúru pre cestovný ruch (SACR). Pre zintenzívnenie práce na cieľových trhoch aktívneho zahraničného cestovného ruchu SACR už otvorila 1. júna 2007 svoje zahraničné zastúpenie v Budapešti a do konca tohto roka plánuje otvorenie obdobného zastúpenia v Bruseli. SACR tiež v máji 2007 odštartovala prevádzku národného portálu cestovného ruchu, a to v troch jazykových mutáciách s predpokladom obohatenia o ďalšie jazyky. S cieľom využitia systému rekreačných šekov na podporu domáceho cestovného ruchu sa v súčasnosti vykonávajú analytické práce porovnávajúce a hodnotiace dosah tohto projektu predovšetkým na štátny rozpočet, v neposlednom rade na oblasť organizačnú a legislatívnu.

Na zlepšenie štruktúry zahraničných návštevníkov Slovenska skvalitňovaním poskytnutých služieb sa budú využívať predovšetkým možnosti v rámci návrhu zákona o investičnej pomoci, ktorý prijala vláda SR v auguste 2007. Tento zákon k oprávneným aktivitám v oblasti priemyselnej výroby, technologických centier, centier strategických služieb zaradil aj strediská cestovného ruchu. Zvyšovanie konkurencieschopnosti podporou väčších projektov cestovného ruchu predpokladá aj operačný program Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Ich cieľom bude tvorba nových pracovných príležitostí v regiónoch a oblastiach majúcich na to predpoklady, a teda aj napomáhanie k vyrovnávaniu regionálnej disparity. Podpora tvorby nových pracovných príležitostí najmä v regiónoch s významným potenciálom pre cestovný ruch rieši napríklad podpora veľkých projektov, t.j. s rozpočtom nad 500 mil. Sk, pričom v závislosti od miery nezamestnanosti v príslušnom regióne, bude realizovaná prostredníctvom zákona o investičnej pomoci. Podpora väčších a stredne veľkých projektov bude realizovaná zo štrukturálnych fondov EÚ v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, ako aj Regionálneho operačného programu i Programu rozvoja vidieka.

Na podporu kapacít cestovného ruchu v regiónoch v súčasnosti pripravuje Ministerstvo hospodárstva systémový integrovaný projekt Regionálne rozvojové centrá cestovného ruchu, ktorý je zameraný na budovanie a vytváranie organizačnej štruktúry cestovného ruchu v regiónoch.

Vláda tiež odvolala z funkcie podpredsedu Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky (SŠHR) Pavla Scholtza. O odvolanie z funkcie požiadal sám Pavol Scholtz. Na poste podpredsedu SŠHR pôsobil od 1. júna tohto roka.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Trestné oznámenie na Miklósa Duraya
<< predchádzajúci článok
Polovica internetových stránok na predaj leteniek zavádza