BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) - Slovensko v tomto roku podľa poslanca za SDKÚ-DS Ivana Mikloša nesplní podmienky Paktu stability a rastu, podľa ktorého by mala krajina znižovať deficit verejných financií najmenej o 0,5 percentuálneho bodu ročne.
Podľa bývalého ministra financií je totiž konsolidačné úsilie vlády slabé, čo dokazuje aj Konvergenčný program Slovenska na roky 2007 až 2010. "Tento konvergenčný program dokumentuje, že konsolidačné úsilie dosiahne len jednu desatinu percenta. Teda len na 20 % plníme tento záväzok," povedal v Národnej rade Mikloš počas rozpravy ku konvergenčnému programu.
Minister financií Ján Počiatek na toto Miklošove vyhlásenie reagoval výzvou, aby sa zamyslel, ako konsolidačné úsilie plnila bývalá vláda, keď bol ministrom financií. "Nebol by som rád, keby ste nás poučovali, ako máme konsolidovať my," zdôraznil Počiatek. Podľa neho bude konsolidačné úsilie ešte väčšie, ako je nastavené v konvergenčnom programe. "Taktiež si myslím, že tento trend dokážeme udržať aj v ďalších rokoch," dodal Počiatek. Minister financií tak verí, že Slovensko sa dostane do stavu dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
Podľa Mikloša by sa slovenská vláda mala viac snažiť udržať fiškálny impulz. Slovenská ekonomika sa totiž podľa neho v súčasnosti nachádza nad úrovňou svojho potenciálneho rastu. "A práve preto by mala byť fiškálna politika ešte úspornejšia a reštriktívnejšia a nemala by púšťať do ekonomiky taký fiškálny impulz, ako púšťa už schváleným štátnym rozpočtom," povedal Mikloš. "Nie táto vláda spôsobila, že sme v procedúre nadmerného deficitu, čo je presne téma konsolidácie," reagoval Počiatek. Podľa neho bol totiž práve rok 2006 fiškálne expanzívny, kým v roku 2007 sa tento trend otočil.
Podľa Mikloša je problémom aj to, že v rozpočte na rok 2008 sú výrazné veľké jednorazové príjmy, ktoré sa zrejme nebudú opakovať. "Napríklad kým z predaja majetku sa v roku 2007 rozpočtovali príjmy vo výške 674 mil. Sk, tak v roku 2008 už to majú byť 2,279 mld. Sk. Asi je každému zrejmé, že príjmy z predaja majetku sú jednorazovými príjmami," vysvetlil Mikloš. To, že ide o jednorazovo navýšené príjmy dosvedčujú podľa neho aj čísla o dividendách. Príjmy z dividend v roku 2008 vláda predpokladá o 5 mld. Sk vyššie ako v roku 2007. "Keď si ale pozriete, z ktorých podnikov vláda dividendy berie, tak väčšinou z energetických podnikov. No ak je to tak, potom z toho vyplýva, že celkové dividendy v týchto energetických podnikoch vzrastú zhruba o 10 mld. Sk. Ako je to však možné, keď predseda vlády tvrdí, že neporastú ceny energií, a pritom ceny vstupov rastú? Asi je predseda vlády kúzelník," dodal Mikloš. Podľa neho je to dôkaz, že cez politický tlak na nedostatočne nezávislý regulačný úrad vznikajú krížové dotácie. "Z toho budeme mať problémy z hľadiska európskych smerníc, ale aj z hľadiska udržateľnosti takéhoto vývoja," uzavrel Mikloš.
Parlament napokon zobral Konvergenčný program Slovenska na roky 2007 až 2010 na vedomie.
SITA