Podľa Mikloša novela zákona o cenách nerieši problém ich rastu
Novela zákona o cenách, ktorú v stredu schválila Národná rada SR, podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša nerieši problém ich rastu. "Dokonca môže spôsobiť a my si myslíme, že už spôsobuje ...
BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) - Novela zákona o cenách, ktorú v stredu schválila Národná rada SR, podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša nerieši problém ich rastu. "Dokonca môže spôsobiť a my si myslíme, že už spôsobuje to, že ceny síce možno porastú trochu pomalšie v období účinnosti tohto zákona, ale dnes rastú a o to rýchlejšie porastú po uplynutí účinnosti zákona," konštatoval Mikloš. Podľa jeho slov, schválená novela zhoršuje aj podnikateľské prostredie napríklad tým, že dopredu kriminalizuje obchodníkov. Každé zhoršovanie podnikateľského prostredia je pritom podľa neho zlé pre celú ekonomiku, keďže môže viesť k nižšiemu ekonomickému rastu a ten následne k nižšiemu rastu zamestnanosti a životnej úrovne. Novela zákona o cenách umožňuje využiť stanovený rozsah regulácie do konca budúceho roka.
Mikloš považuje celú novelu iba za marketingový ťah. Poukázal pritom na už v súčasnosti sa zrýchľujúce tempo rastu cien. "Ak sú podnikatelia zastrašovaní, dokonca až kriminalizovaní, tak samozrejme, že to vedie k tomu, že zvyšujú ceny už teraz, aby nemuseli potom, keď zákon bude platiť, aj keď by to bolo opodstatnené," dodal Ivan Mikloš. Problémom novelizovaného zákona je podľa neho aj možnosť jeho zneužitia. "Tento zákon je možné zneužiť, ministerstvá budú môcť posudzovať odôvodnenosť nákladov a primeranosť zisku. Vznikne tým možnosť zneužitia tohto zákona na šikanovanie podnikateľov a subjektívny výklad," upozornil Mikloš. Podľa jeho slov, najlepším strážcom cien je konkurencia a tam kde konkurencia objektívne neexistuje na to je napríklad Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Cenová regulácia, ktorú umožňuje novela zákona o cenách, však podľa ministra financií Jána Počiatka nebude potrebná. "Ja osobne si myslím, že tá regulácia v konečnom dôsledku ani nebude potrebná, že trh sa s tým vyrovná sám. Budeme robiť všetko preto, aby sa s tým trh vysporiadal," povedal po stredajšom rokovaní vlády Počiatek. Podľa neho, nie je dôvod, aby sa novela zákona o cenách zbytočne dramatizovala. "Ak si myslíme, že cenová regulácia je zbytočná, lebo trh bude fungovať stopercentne, tak potom sa nemáme čoho obávať, lebo trh sa vyreguluje sám. Informácie o tejto novele sú do veľkej miery zašumené a už je opradená všelijakými fóbiami a katastrofickými scenármi," zdôraznil Počiatek.
Podľa ministra, parlament schválil novelu zákona ako krajnú možnosť pre potreby vlády. "Bolo treba vyzbrojiť vládu nástrojmi. Je to vylepšenie výzbroje vlády s tým, aby vláda vedela bojovať aj s anomálnymi netrhovými situáciami. Novela zákona však v prvom rade umožňuje detailný monitoring cien," vysvetlil Počiatek. Novelu zákona o cenách pripravila slovenská vláda aj po skúsenostiach zo Slovinska, kde trh po zavedení eura v sektore obchodných reťazcov zlyhal. "A Slovinci si nevedeli dať s tým rady, lebo nemali po ruke žiadny nástroj, ktorým by vedeli bojovať," konštatoval Počiatek.
Národná rada SR schválila vládnu novelu zákona o cenách v stredu. Novela reaguje na riziká potenciálneho bezdôvodného nárastu cien a tovarov na trhu, osobitne v súvislosti so zavedením eura. Novela umožňuje v krajnom prípade pristúpiť k regulácii cien. Prípadnému rozhodnutiu bude podľa ministra financií predchádzať podrobná analýza a zhodnotenie príčin zvýšenia cien. Podľa novely niektoré štátne orgány budú môcť aj priamo určovať ceny. Zákon schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní 78 hlasmi koaličných poslancov. Novelu v pléne kritizovala opozícia, podľa ktorej pod hrozbou takéhoto zákona podaktorí obchodníci už dnes dvíhajú ceny svojich produktov a služieb. Zásadné pripomienky mala aj Národná banka Slovenska (NBS) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), ktoré požadovali túto novelu stiahnuť z rokovania. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roka.
SITA