Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. februára 2006

Podľa Kukana je voľba medzi Európou a USA falošná



Občas sa ozývali hlasy, že sme príliš proamerickí, ale ja si to nemyslím, povedal minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan na prednáške o slovenskej zahraničnej politike. Kultúrne, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. februára (WN/SITA) - Občas sa ozývali hlasy, že sme príliš proamerickí, ale ja si to nemyslím, povedal minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan na prednáške o slovenskej zahraničnej politike. Kultúrne, civilizačne, politicky i inštitucionálne sme zakotvení v Európe. Naše názory sa nemusia vždy zhodovať s hodnoteniami našich partnerov, pripomína Kukan a pokračuje, že prejavenie názoru nie je zradou princípov. Pre nás je voľba medzi Európou a Amerikou falošnou voľbou, zdôraznil Kukan. Na prednáške v rámci zahraničnopolitického programu Modern Foreign Policy Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) analyzoval výsledky slovenskej zahraničnej politiky po vstupe do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) a zhodnotil spoluprácu medzi Ministerstvom zahraničných vecí SR (MZV) a mimovládnymi organizáciami (MO).

Skutočnosť, že Európsky parlament (EP) neschválil rozpočet EÚ na obdobie 2007-2013 považuje Kukan za prejav určitej nespokojnosti a dúfa, že EP prehodnotí svoju odmietavú pozíciu. Dá tým najavo, že pochopil nevyhnutnosť vnútorných reforiem v EÚ, ktoré bude SR podporovať. Potvrdil, že Slovensko naďalej podporuje ratifikáciu Ústavnej zmluvy všetkými členskými krajinami EÚ.

Slovensko pokračuje v aktívnej politike voči jeho susedom, s ktorými chce rozvíjať politické, hospodárske a kultúrne styky zarámcované účinnou spoluprácou na poli bezpečnosti. V minulom roku sa úsilie slovenskej zahraničnej politiky zameriavalo aj na podporu úsilia Ukrajiny priblížiť sa hodnotám, ktoré vyznáva EÚ a NATO. Kukan v tejto súvislosti pripomenul, že SR je pripravené Ukrajine pomôcť v príprave programov zameraných na boj proti korupcii, reformu súdnictva a priblíženie práva európskemu štandardu. Veľkú pozornosť Kukan venoval problémom Západného Balkánu. Stabilizácia tejto časti Európy má veľký význam aj pre SR, keďže nás s ňou spája kultúrna, duchovná a historická príbuznosť, zdôraznil Kukan. Veľký význam MZV prisudzuje transatlantickej spolupráci. Na pôde NATO SR podporuje transatlantické spojenectvo a dialóg. Na pôde Bezpečnostnej rady (BR) OSN chce SR ako jej nestály člen v rokoch 2006-2007 maximálne využiť príležitosť a spolupodieľať sa na riešení globálnych problémov, povedal Kukan. SR bude aktívne presadzovať Stratégiu EÚ proti šíreniu zbraní hromadného ničenia a za horúcu tému súčasnosti označil iránsky jadrový program. Kľúčový konflikt v súvislosti s Iránom podľa Kukana nespočíva v práve na mierové využívanie jadrovej energie, ale v záväzku nešíriť jadrové zbrane. SR podporuje politiku EÚ voči Iránu vrátane predloženia iránskej otázky BR OSN.

V súvislosti so spoluprácou MZV s MO Kukan pripomenul, že MO sa darí zrozumiteľnou formou vysvetľovať pozitíva i negatíva nášho členstva v EÚ a NATO. Významnou oblasťou spolupráce s MO je verejná diplomacia, ktorá vyústila do projektov MO v rámci slovenskej rozvojovej pomoci. MZV podporilo okolo 90 rozvojových projektov sumou 9 a pol milióna amerických dolárov. Kukan považuje za úspech verejnej diplomacie, že 83 % Slovákov považuje našu rozvojovú pomoc za správnu a efektívnu. Stále je však pomerne veľa Slovákov, ktorí sú presvedčení o tom, že rozvojová pomoc zahraničiu sa deje na úkor ľudí na Slovensku, pripomenul minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

FOTO: SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Číne potvrdili ôsmu obeť vtáčej chrípky
<< predchádzajúci článok
Odmeny vo výške pol milióna korún sú podľa Palka nezmysly