Podľa Klubu 500 vláda neprijala zásadné pozitívne opatrenie
Klub 500 hodnotí rok 2007 pre Slovensko z pohľadu ekonomiky ako úspešný, predovšetkým vzhľadom na jej vysoké tempo rastu. "Žiaľ musíme konštatovať, že sme nezaznamenali prijaté systémové ...
BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) - Klub 500 hodnotí rok 2007 pre Slovensko z pohľadu ekonomiky ako úspešný, predovšetkým vzhľadom na jej vysoké tempo rastu. "Žiaľ musíme konštatovať, že sme nezaznamenali prijaté systémové opatrenie, ktoré by malo zásadný pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie na Slovensku. Pozitívom je pre nás fakt, že vláda prehodnotila niektoré legislatívne návrhy na základe pripomienok podnikateľskej obce,“ uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Klub pozitívne hodnotí aj stotožnenie sa vlády s prijatím spoločnej meny euro. Aby Slovensko nestratilo atraktívnosť pre investorov a udržalo si naďalej vysoký ekonomický rast, bude podľa neho nevyhnutné prijať systémové opatrenia na neustále zlepšovanie podnikateľského prostredia. “Príkladom môže byť Bulharsko, ktoré sa môže tešiť 10-percentnej rovnej dani a od budúceho roku aj zásadnej reforme odvodov, ktoré patria na Slovensku medzi najvyššie v EÚ a sú brzdou pre vytváranie nových pracovných miest," dodal Soták.
Nie vždy však podľa klubu legislatívne zmeny znamenajú prínos pre ekonomiku. Nakoľko chýbajú dopadové štúdie, musia sa zákony často novelizovať. Preto z hľadiska prijatej, prerokovávanej a navrhovanej legislatívy Klub 500 negatívne hodnotí v rámci zákona o kolektívnom vyjednávaní rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na zamestnávateľov, ktorí ju nepodpísali a nesúhlasia s ňou. Neprimerane sa tak podľa klubu zasahuje do individuálnych práv zamestnávateľov. V rámci Zákonníka práce negatívne hodnotí hlavne posilnenie postavenia odborov a obmedzenie slobody jednotlivca pri stanovení počtu odpracovaných hodín, ktoré ako prax ukázala má negatívne dopady najmä v zdravotníckom sektore.
Enormný nárast cien energií pre veľkoodberateľov v roku 2007 a v rámci ponúk aj pre rok 2008 pôsobí pre zamestnávateľov podľa Sotáka likvidačne. "Na Slovensku je energeticky náročný priemysel a monopolné postavenie energetických firiem drží firmy v šachu, nakoľko reálna liberalizácia trhu s elektrinou a plynom na Slovensku neexistuje. K zlepšeniu tejto situácie neprospievajú ani "krížové dotácie" medzi obyvateľstvom a priemyslom Slovenska," uviedol Soták.
Návrh zmeny systému platenia koncesionárskeho poplatku pre zamestnávateľov podľa počtu zamestnancov nie je podľa predsedu Klubu 500 korektný, nakoľko sa týmto zavádza duplicitné platenie poplatku (raz platí zamestnanec, nakoľko je spotrebiteľom elektriny a druhýkrát platí firma). Novela zákona o zdravotných poisťovniach ide podľa klubu naopak nad rámec Obchodného zákonníka, pretože sa snaží definovať pri obchodných spoločnostiach nulovú mieru zisku, pričom ako dodáva Soták cieľom obchodnej spoločnosti je podľa Obchodného zákonníka dosahovanie zisku. Naopak za pozitívum zákona upravujúceho podmienky v obchodných vzťahoch sa dá podľa klubu označiť to, že zákon definuje praktiky reťazcov, ktoré môžu byť v rozpore s dobrými mravmi. Na druhej strane je však neprijateľné, aby zákon obmedzoval maržu u jedného distribučného kanála.
Zvýhodnenie tarify za odber zemného plynu pre určitú skupinu obyvateľov - seniorov hodnotí Klub 500 negatívne z toho dôvodu, že seniori nie sú najohrozenejšou skupinou z hľadiska chudoby. Štatistiky dlhodobo ukazujú, že z hľadiska chudoby sú najohrozenejšou sociálnou skupinou mladé rodiny s deťmi, invalidi a nezamestnaní. "Obávame sa aj "politických šumov," na tému prehodnotenia rovnej dane", dodal Soták. Klub 500 negatívne vníma aj krátenie výšky limitov emisných kvót pre Slovensko, ktoré navrhla Európska komisia. Následne prehodnotenie a navýšenie znamená, že požiadavky Slovenska sú oprávnené a výška krátenia nebola korektná. "Nakoľko však navýšenie bolo len minimálne, Slovensko by nemalo stiahnuť voči Európskej komisii žalobu a aj naďalej by sa malo domáhať svojich oprávnených požiadaviek," uvádza predseda Klubu 500.
Klub 500 pozitívne hodnotí snahu vlády urýchliť výstavbu diaľnic. "Veríme, že kroky vlády budú smerovať v roku 2008 k zlepšovaniu a zatraktívneniu podnikania na Slovensku a že v otázke prijatia spoločnej európskej meny budeme plniť maastrichtské kritéria. Nakoľko sa vo všeobecnosti ceny nedajú udržať a ich nárast sprevádza celú EÚ, očakávame od vlády, že bude prijímať úsporné opatrenia a "neprejedať" vytvorené zdroje", konštatoval Soták.
Vznik klubu iniciovali v roku 2002 slovenskí vlastníci a spoluvlastníci spoločností zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov. Bol založený ako neziskové občianske združenie s cieľom chrániť záujmy podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Klub 500 má šestnásť členov, ktorí zamestnávajú vyše 60 tisíc zamestnancov v rôznych odvetviach hospodárstva hlavne v priemysle.
SITA