Podľa Juraja Kotiana Slovensko je pozitívnym signálom pre ostatné krajiny
Rozhodnutie Európskej komisie (EK) odporučiť Slovensko pre členstvo v eurozóne bolo pozitívnym signálom pre celý stredoeurópsky región. Podľa Juraja Kotiana, vedúceho ekonomického výskumu Erste Bank ...
BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Rozhodnutie Európskej komisie (EK) odporučiť Slovensko pre členstvo v eurozóne bolo pozitívnym signálom pre celý stredoeurópsky región. Podľa Juraja Kotiana, vedúceho ekonomického výskumu Erste Bank pre strednú a východnú Európu, to bola veľmi pozitívna správa najmä pre krajiny, ktoré budú chcieť prijať euro a zároveň majú voľne plávajúci kurz ako napríklad Česká republika, Maďarsko, Poľsko alebo Rumunsko. Podľa jeho slov boli európske inštitúcie opatrné pri posudzovaní Slovenska aj vzhľadom na ostatné krajiny a ich ambície vstúpiť do eurozóny, pričom označil Slovensko za určitý precedens. "V prípade ak by Slovensko bolo zastavené alebo odmietnuté na základe argumentácie o udržateľnosti, tak to by bolo veľmi zlým signálom pre ostatné uchádzajúce sa krajiny, to by prakticky zabrzdilo celý proces minimálne na päť rokov," povedal Kotian na štvrtkovej tlačovej besede.
Podľa Kotiana bolo veľmi dobrou správou aj to, že EK tolerovala spevňovanie meny, ktoré v konečnom dôsledku pomohlo aj znížiť infláciu. Za ďalšie pozitívum považuje skutočnosť, že aj keď existovali určité obavy európskych inštitúcií o udržateľnosť plnenia kritérií zo strany Slovenska, tento argument podľa jeho slov nebol až tak "tvrdo hodnotený" a neznamenal stop pre Slovensko. Prijatiu eura v ostatných krajinách podľa J. Kotiana bránia predovšetkým problémy s infláciou, pričom v tejto súvislosti poukázal na Estónsko, Lotyšsko, Litvu a Bulharsko. V Českej republike je podľa jeho slov problémom predovšetkým slabá politická podpora pre tento krok. V Maďarsku a Poľsku J. Kotian označil ako problémovú oblasť fiškálny deficit a udržateľnosť verejných financií. Ako ďalej uviedol, prestávka v rozširovaní eurozóny po prijatí Slovenska bude trvať minimálne tri roky. Ako prvú krajinu, ktorá by mohla rozšíriť počet krajín používajúcich spoločnú euromenu, pritom označil Poľsko.
Európska komisia vo svojej konvergenčnej správe, ktorú zverejnila 7. mája, skonštatovala, že Slovensko plní maastrichtské kritéria udržateľne a odporučila Slovensko ako 16. člena eurozóny od januára 2009. "Na základe hodnotenia EK a konvergenčnej správy vypracovanej Európskou centrálnou bankou komisia navrhuje, aby Slovensko prijalo euro v roku 2009," uvádza v správe EK s tým, že žiadna ďalšia z deviatich krajín posudzovaných v konvergenčnej správe nespĺňa všetky konvergenčné kritériá na prijatie eura.
SITA