Podľa Fica je pre vládu prioritou čo najsilnejší konverzný kurz
Konverzný kurz prostredníctvom ktorého sa budú prepočítavať slovenské koruny na eurá pri vstupe SR do eurozóny by mal byť podľa premiéra Roberta Fica čo najvýhodnejší pre ľudí. Pre vládu je ...
BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) - Konverzný kurz prostredníctvom ktorého sa budú prepočítavať slovenské koruny na eurá pri vstupe SR do eurozóny by mal byť podľa premiéra Roberta Fica čo najvýhodnejší pre ľudí. Pre vládu je podľa jeho slov prioritou čo najsilnejší kurz. "Pokiaľ by sme mali dať do protikladu záujmy podnikateľského sektora a ľudí, tak pre vládu sú podstatnejšie záujmy ľudí," uviedol premiér na stredajšej tlačovej konferencii Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku pri príležitosti zverejnenia hodnotiacej správy, v ktorej komisia odporučila vstup Slovenska do eurozóny od januára budúceho roka. Guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko v tejto súvislosti uviedol, že k otázke konverzného kurzu sa nebude vyjadrovať. Doplnil však, že Slovensko na túto tému začalo "veľmi dobrý dialóg". Podľa jeho slov by mal byť konverzný kurz na takej úrovni, aby ekonomike nespôsobil zásadné problémy.
Podľa Roberta Fica posun vo fixnom kurze o jednu korunu môže mať na infláciu vplyv 0,5 až 0,6 percentuálneho bodu. Vláda podľa jeho slov v budúcnosti urobí všetko proti špekulantom, ktorí by chceli zneužiť prechod na novú menu, pričom ako ďalej uviedol, vláda euro vníma ako významný nástroj ďalšieho hospodárskeho rastu a konkurencieschopnosti Slovenskej republiky. "Euro musí byť dobré pre 5,5 mil. obyvateľov Slovenskej republiky," dodal Fico. Minister financií Ján Počiatek poukázal na istú "fóbiu" zo strany niektorých politických strán v súvislosti s prijatím eura, pričom uviedol, že súčasná vláda len pokračuje v začatých procesoch. "Nechápem častokrát vyjadrenia niektorých politikov a ich "parazitovanie" na tejto téme," dodal minister financií. Ako ďalej pokračoval na Slovensko sa nič katastrofické nevalí, práve naopak. Podľa Počiatka môžeme donekonečna špekulovať kedy a pri akom kurze vstúpiť do eurozóny, no dnes je to však podľa neho už zbytočné. Podľa jeho slov je potrebné sa sústrediť na to, ako zo zavedenia eura vyťažiť čo najviac.
V súčasnosti platné maastrichtské kritéria, ktoré Slovensko úspešne splnilo, sú podľa osobného názoru premiéra v súčasnosti voči novým členským štátom Európskej únie neférové. Slovensko ich napriek tomu podľa jeho slov dokázalo splniť. Poukázal pritom aj na problematické udržanie inflácie pri takom vysokom ekonomickom raste, aký v minulom roku vykázalo Slovensko. Ako doplnil guvernér NBS Ivan Šramko, problémom maastrichtských kritérií je ich zastaranosť.
V súvislosti s ďalším postupom pri schvaľovaní prijatia Slovenska za 16-teho člena eurozóny R. Fico uviedol, žeby sa muselo stať niečo výnimočné, aby orgány Európskej únie prijali rozhodnutie, ktoré by išlo proti odporúčaniu Európskej komisie. Ako ďalej doplnil, neobáva sa takéhoto postupu. Podľa J. Počiatka neexistujú žiadne iné kritériá pre vstup do eurozóny, ako tie, ktoré posúdila EK vo svojej správe. "Sme schopní plniť kritéria udržateľne, pričom urobíme všetko pre to, aby nedošlo k neadekvátnemu zvyšovaniu cien," doplnil minister financií.
SITA