Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2007

Podľa Fica , ak pôjdu vojaci do Kandaháru, tak iba na letisko



Ak by slovenská vláda rozhodla o presune 57 slovenských ženistov z afganského Kábulu do Kandaháru, tak jedine za podmienky, že neopustia priestory kandahárskeho letiska. Vyhlásil to dnes premiér ...



Zdieľať

KANDAHÁR 26. januára (WEBNOVINY) - Ak by slovenská vláda rozhodla o presune 57 slovenských ženistov z afganského Kábulu do Kandaháru, tak jedine za podmienky, že neopustia priestory kandahárskeho letiska. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico po utajenej a približne trojhodinovej návšteve vojenského tábora na letisku Kandahár. Zdôraznil, že od predstaviteľov misie NATO - ISAF dostali prísľub, že slovenskí ženisti by pracovali iba v tábore na letisku. "Ide o výrazný ústupok, ktorý sme vyrokovali," vyhlásil premiér. Zároveň dodal, že sme členmi NATO a tak sa musíme požiadavkou na presun vojakov zaoberať. Na náš presun na juh Afganistanu ešte v októbri minulého roka počas návštevy Slovenska apeloval generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Letisko v Kandaháre označil premiér Fico za dobre zabezpečené, keď si ho prezrel. Dodal, že tábor je aj podľa vojakov bezpečnejší ako tábor v Kábule. Nebezpečnejšia je ale oblasť Kandaháru, kde stále pôsobia militanti, ktorí sa hlásia k hnutiu Taliban. Sú však vytláčaní ďalej od tábora a raketové útoky sú už ojedinelé, dodal. Premiérova ďalšia podmienka je, aby ženisti robili prácu, ktorá má zmysel a sú na ňu určení, teda stavali letiskové dráhy, rekonštruovali civilný terminál a odmínovávali. Z materiálu rezortu obrany, na základe ktorého by mala vláda rozhodnúť o ďalšom osude našich ženistov v Afganistane vyplýva, že vláda by mohla o tom rokovať o dva až tri týždne. Rozhodnutie kabinetu nechcel premiér prejudikovať. Fico ďalej vyhlásil, že pre rozhodovanie o takej dôležitej veci chceli získať objektívne informácie, a preto sa vybrali spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a obrany Františkom Kašickým do Kandaháru.

Vojaci by sa v prípade súhlasu vlády prepravili z Kábulu do Kandaháru letecky. Technika a ďalší materiál by sa prepravili po jednej z najnebezpečnejších ciest v Afganistane asi na sedemdesiatich vozidlách. Slováci už majú v tábore v Kandaháre určené priestory. Veliteľ slovenskej jednotky major Tomáš Bobok uviedol, že prípadný presun berú naši vojaci ako úlohu. "Možno vnútorne cítia napätie, ale navonok to nedávajú znať," uviedol.

Slovenskí vojaci pôsobia v Afganistane od augusta 2002, keď na letisku v Bagrame v medzinárodnej operácii Trvalá sloboda začalo pôsobiť 40 ženistov. Od júna 2004 pôsobí na letisku v Kábule v operácii NATO - ISAF ďalších 17 vojakov. Na konci roka 2005 sa rozhodlo o zlúčení jednotiek a vytvorila sa multifunkčná jednotka, ktorá má mandát na misiu v priestore pôsobenia ISAF. Slovenskí vojaci v Afganistane predovšetkým rekonštruujú vzletové a pristávacie dráhy, podieľajú sa na oprave a budovaní ostatných letiskových plôch, ale aj odmínovávajú cesty a iné plochy.

Letisko v Kandaháre sa nachádza asi 700 kilometrov od Kábulu. Pôsobí na ňom asi 10 000 vojakov z 11 krajín. Obvodový plot okolo tábora má 13 kilometrov. Juhoafganská provincia Kandahár je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban. Podľa Pakistanu sa v provincii nachádza aj Mulla Umar, líder tohto hnutia, ktoré v Afganistane vládlo v rokoch 1996-2001, a odtiaľ riadi povstanie. Minulý rok zaznamenali v krajine prudký nárast násilností, z ktorých je obviňované hnutie Taliban.

Prvoradou úlohou ISAF je pomáhať Dočasnej afganskej vláde pri zabezpečovaní a udržiavaní bezpečnosti v Kábule a jeho najbližšom okolí, pri opätovnom budovaní životaschopného štátu na základe záverov Bonnskej konferencie, určovaní úloh výcviku a prípravy afganskej polície a príslušníkov afganských ozbrojených síl. K ďalším významným úlohám patrí kontrola a riadenie kábulského medzinárodného letiska a zaistenie miestnej bezpečnosti, v rámci operačného priestoru ISAF pomoc programu OSN pri odzbrojení, demobilizácii a opätovnej integrácii (Disarmament, Demobilisation and Reintegration - DDR), poskytovanie podpory medzinárodným a mimovládnym organizáciám pri humanitárnych operáciách. Pomoc je taktiež zameraná na organizovanie a zaistenie bezpečnosti počas kľúčových udalostí ústavného a volebného procesu vychádzajúceho zo záverov Bonnskej konferencie.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Elizabeth Taylor podporila prezidentskú kampaň Hillary Clinton
<< predchádzajúci článok
Pravicoví nacionalisti chcú vytvoriť novú vládu v Srbsku