Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. októbra 2013

Podľa expertov SAV musí mať výskum v SR obmedzený počet priorít



Slovenská akadémia vied (SAV) sa v rokoch 2014 až 2020 chce sústrediť na sedem priorít. "Podľa názoru expertov zo SAV je potrebné udržať obmedzený počet priorít v oblasti výskumu," píše sa v Správe ...



Zdieľať
Bratislava 23. októbra (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) sa v rokoch 2014 až 2020 chce sústrediť na sedem priorít. "Podľa názoru expertov zo SAV je potrebné udržať obmedzený počet priorít v oblasti výskumu," píše sa v Správe o pripravenosti SAV na plnenie strategických cieľov vedy a výskumu vyplývajúcich zo stratégie Európa 2020, ktorú dnes vzala vláda na vedomie.

Slovenská akadémia vied Foto: SAV

"V súčasnosti nie je v silách slovenskej ekonomiky financovať a realizovať výskum na špičkovej svetovej úrovni vo všetkých oblastiach a preto je potrebné sa zamerať na niekoľko strategických oblastí," uvádza sa v materiáli.

Medzi priority akadémie patrí materiálový výskum a nanotechnológie, informačné a komunikačné technológie, biomedicína a biotechnológie, priemyselné technológie (doprava, strojárstvo, elektrotechnika), ochrana životného prostredia, pôdohospodárstvo, kvalita potravín, udržateľná energetika a energie a spoločenské výzvy.

SAV tvrdí, že pri návrhu priorít vychádzala z potrieb slovenskej ekonomiky, existencie špičkových výskumných kolektívov, vybudovanej adekvátnej modernej infraštruktúry či spolupráce s priemyslom.

Problémom podľa SAV je udržateľnosť


Dôležitým problémom slovenskej vedy a výskumu je podľa SAV udržateľnosť. "Po pomerne intenzívnom budovaní laboratórnej infraštruktúry je potrebné vytvoriť nástroje na jej udržateľnosť. Navrhujeme vytvoriť národný program udržateľnosti, v rámci ktorého sa bude možné súťažným spôsobom uchádzať o finančné zdroje nevyhnutné pre udržateľnosť modernej infraštruktúry," píše sa v materiáli.

Cieľom dokumentu Európa 2020 je investovať do roku 2020 tri percentá HDP do výskumu a vývoja. Slovensko momentálne investuje na vedu a výskum 0,53 percenta HDP. Národný program reforiem 2013 ráta so zvýšením tohto podielu na 1,2 percenta.

K ďalším cieľom Európy 2020 patrí zníženie emisií skleníkových plynov najmenej o 20 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990. Cieľom v oblasti vzdelania je znížiť mieru predčasného ukončenia školskej dochádzky zo súčasných 15 na 10 percent a zároveň zvýšiť podiel obyvateľov vo veku 30 až 34 rokov, ktorí majú ukončené vysokoškolské vzdelanie, z 31 percent na minimálne 40 percent v roku 2020. Miera zamestnanosti obyvateľov vo veku 20 až 64 rokov by sa mala zvýšiť zo súčasných 69 percent na minimálne 75 percent, vrátane väčšieho zapojenia žien, starších pracovníkov a lepšieho začlenenia migrantov medzi pracovnú silu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zmenu volebného systému by podporilo viac ako 50 percent Čechov
<< predchádzajúci článok
Budúca koalícia chce zaviesť diaľničné známky pre zahraničných vodičov