Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2011

Podľa Cháveza by v Líbyi hrozil USA druhý Vietnam



Venezuelský prezident Hugo Chávez varoval USA pred inváziou do Líbye. Podľa kontroverzného lídra juhoamerickej krajiny totiž Američanom hrozí, že sa dostanú do podobnej situácie, ako tomu bolo ...



Zdieľať
chavez Foto: SITA/APCARACAS 14. marca (SITA) - Venezuelský prezident Hugo Chávez varoval USA pred inváziou do Líbye. Podľa kontroverzného lídra juhoamerickej krajiny totiž Američanom hrozí, že sa dostanú do podobnej situácie, ako tomu bolo počas vojny vo Vietname koncom 60. rokov 20. storočia, kde prišlo o život približne 60 tisíc príslušníkov amerických ozbrojených síl. Chávez pripustil, že v severoafrickej krajine prebieha občianska vojna, no zároveň sa nazdáva, že nikto nemá právo napadnúť suverénny štát. Ako povedal v nedeľňajšom prejave v štátnej televízii, "ak yankeeovia podniknú inváziu (do Líbye), budú čeliť novému Vietnamu a cena ropy stúpne na 200 dolárov za barel".



Brusel vysiela vlastný tím

Európska únia vyslala do mesta Bengází vo východnej časti Líbye, ktorú ovládajú protivládni povstalci, vlastnú misiu. V pondelok o tom informovala hovorkyňa vysokej predstaviteľky pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej. "Cieľom misie je získať informácie o situácii a podporiť pretrvávajúce rozumné plánovanie v odpovedi na líbyjskú krízu," vysvetlila hovorkyňa.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová Foto: SITA/AP

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, je súčasťou "rozumného plánovania" aj diskusia o možnom vyhlásení líbyjského vzdušného priestoru za bezletovú zónu. Práve táto otázka rozdelila lídrov na nedávnom summite EÚ v Bruseli. Európska dvadsaťsedmička sa na ňom dohodla, že prípadné vyhlásenie bezletovej zóny ponechá na iné inštitúcie, predovšetkým na Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov. Za boli hlavne Británia a Francúzsko, ich lídri David Cameron a Nicolas Sarkozy však boli prehlasovaní.

Jedným z argumentov, prečo nevyhlasovať bezletovú zónu bol práve nejasný postoj samotnej líbyjskej opozície a jej rozdelenosť v tejto otázke.


Rusko chce ďalšie odpovede o bezletovej zóne nad Líbyou

V návrhu na vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou stále zostáva množstvo nezodpovedaných otázok. V pondelok to vyhlásil Vitalij Čurkin, ruský vyslanec pri Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN), ktorá o možnosti zavedenia bezletovej zóny nad Líbyou rokuje. "Čo sa nás týka, treba ešte odpovedať na niektoré základné otázky," povedal Čurkin s tým, že Rusko chce napríklad vedieť, kto bude na bezletovú zónu dozerať a ako ju bude presadzovať. Zároveň zdôraznil, že Moskva nie je proti a je ochotná o tejto otázke rokovať.

BR OSN rokuje o žiadosti Ligy arabských štátov (LAŠ) o vytvorení bezletovej zóny nad Líbyou, ktorá by mala zabrániť tamojšiemu prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu v leteckých útokoch proti povstalcom ako aj civilnému obyvateľstvu. Proti zavedeniu bezletovej zóny sa doteraz ostro stavali Čína a Rusko, ktoré majú v BR OSN právo veta. Rusko však postupne mení svoj postoj. Prezident Dmitrij Medvedev v pondelok zakázal líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a jeho rodine vstup do Ruska a minister zahraničia Sergej Lavrov požiadal o viac informácií o líbyjskej bezletovej zóne. Proti jej vytvoreniu sa postavilo aj Turecko. Európske krajiny čakajú na rozhodnutie BR OSN.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V jadrovej elektrárni vybuchol už tretí reaktor
<< predchádzajúci článok
Jánovi Pavlovi II. vytvorili konto na Facebooku aj YouTube