Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. septembra 2005

Podľa Big Mac-u máme podhodnotenú menu



Slovensko má podhodnotenú menu. Aspoň tak to vyplýva z výsledkov Big Mac indexu, ktorý zostavuje prestížny časopis The Economist.



Zdieľať
  Výsledky pre svoju štúdiu už takmer 20 rokov získava z porovnaní cien jedného tovaru - hamburgeru Big Mac predávaného v sieti McDonald’s.
Aktuálna edícia indexu (z leta tohto roka) zoradila 65 krajín sveta plus štáty Európskej menovej únie do rebríčka z ktorého vyplýva, že ceny Big Mac-u sa v rôznych častiach sveta výrazne líšia. Na sledovanie cenových úrovní sa ako východisková hodnota zobrala cena v USA, kde tento produkt stojí 3,06 dolára. V priemere za celú vzorku je to potom 2,46 USD.
U nás stojí Big Mac 2,09 USD (čo je asi 65 korún). Sme teda lacnejší, ako je celosvetový priemer. Vzájomným pomerom cien u nás a ceny v USA potom vychádza, že kurz slovenskej koruny je podhodnotený zhruba o 30 percent. Samozrejme, pri tomto porovnávaní treba brať do úvahy aj špecifiká tej-ktorej krajiny, napríklad neobchodné faktory vstupujúce do ceny (ako dane či energie) sa na nej môžu podpísať viac ako 50 percentami. „Nedá sa to chápať ako úplne seriózna štatistika, o niečom to však hovorí,“ konštatoval analytik Tatra banky Róbert Prega. Dlhodobo podhodnotený kurz našej meny totiž vykazujú aj iné štúdie.
Kým u nás môžeme byť so svojimi cenami spokojní (samozrejme len ralatívne), v niektorých krajinách si za Big Mac musia zákazníci zaplatiť oveľa viac. Platí to najmä pre bohaté európske štáty, ako je napríklad Švajčiarsko (cena prekračuje 5 dolárov) alebo severské krajiny. V ich prípade však platí, že vysoké mzdy vysokú cenu hamburgeru relativizujú - napríklad Švéd so svojím priemerným ročným platom viac ako 30-tisíc eur (takmer 1,2 milióna Sk) si bez starostí môže dovoliť zaplatiť
4,17 USD za jeden Big Mac. Pri plate zhruba 100-tisíc Sk mesačne si ich môže dovoliť 770. Kým Slovák so svojou priemernou mzdou necelých 17-tisíc Sk by ich mohol mať len 256. Samozrejme za predpokladu, že by svoju mzdu celú minul len na nákup hamburgerov.
Na druhej strane lacný Mac ešte neznamená, že si ho môže dovoliť každý. Príkladom je Čína, kde stojí len 1,27 USD, za priemerný mesačný plat v tejto najľudnatejšej kraji-
ne sveta si ich však možno kúpiť iba 112. Pri cene ako na Slovensku by ich bolo len 68 kusov. 

Koľko stojí Big Mac vo vybraných  krajinách
     štát                                    cena v USD/SKK*               nad-
                                                                                     či podhodnotenie (%)
USA                                           3,06/95,6                             0
Austrália                                   2,50/70,1                           -18
Veľká Británia                         3,44/107,4                       +12
Island                                        6,67/208,3                       +118
Česko                                        2,30/71,8                           -25
Maďarsko                                 2,60/81,2                           -15
Rusko                                       1,48/46,2                           -52
Katar                                          0,68/21,2                          -78
Zdroj The Economist
* prerátané kurzom z 19. 9. 2005

ss


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chcú podporiť nezamestnaných
<< predchádzajúci článok
V skratke