Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júna 2010

Podľa Baránka je SaS stranou tretieho tisícročia



V sobotných parlamentných voľbách utrpela pravica úspech, myslí si politológ Ján Baránek. Voľby síce suverénne vyhrala terajšia koaličná Smer-sociálna demokracia, ...



Zdieľať
sulik Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) - V sobotných parlamentných voľbách utrpela pravica úspech, myslí si politológ Ján Baránek. Voľby síce suverénne vyhrala terajšia koaličná Smer-sociálna demokracia, otázne však je, či sa jej podarí zostaviť vládu. Jej súčasný koaličný partner ĽS-HZDS sa do parlamentu nedostal a SNS sa do parlamentu dostala len tesne. Ak by išla terajšia vládnuca strana do opozície, bol by to podľa politológa precedens, keďže ide o stranu, ktorá vo voľbách dosiahla takmer 35-percentnú podporu. Očakávalo sa, že dosiahne okolo 30 percent. Ak však bude novú vládu zostavovať pravica, podľa Baránka to bude veľmi ťažké. Rovnako ťažké bude pre pravicu aj samotné vládnutie. Pravica bude mať silnú opozíciu práve v strane Smer-SD. "Bude strpčovať život pravice," povedal Baránek. Preto by mali byť poslanci maximálne disciplinovaní, lebo v opačnom prípade nebudú parlamentom prechádzať zákony. Politológ predpokladá, že prezident Ivan Gašparovič poverí zostavením vlády súčasného premiéra a predsedu víťaznej strany Roberta Fica.

Výsledok SMK, ktorá sa do parlamentu nedostala, nie je podľa politológa štatistickým prekvapením, keďže aj posledné prieskumy to napovedali. Podľa Baránka ide skôr o optické prekvapenie, resp. prekvapenie pre politikov. Dosiahnuté výsledky strany označil za "zásadný zlom" odmietnutia maďarskej strany a štýlu Pála Csákyho. V prípade SMK, ale aj SNS sa dá hovoriť o akomsi vytrestaní strán voličmi. Tým podľa politológa občania odmietli okrem iného aj vulgárnu politiku či politiku klamstiev. Pod podporu SNS sa podľa neho podpísali nielen vulgarizmy a urážky zo strany jej predsedu Jána Slotu, ale aj napríklad protimaďarská agenda. V prípade ĽS-HZDS podľa Baránka buď prešiel ich doterajší volič k strane Smer-SD alebo "vymrel." Okrem toho však Smer-SD podľa politológa doplatil na svoju dominanciu v súčasnej koalícii. "Bol príliš dominantný," povedal.

Pod úspech strany Sloboda a Solidarita (SaS) sa podľa neho podpísala aj mobilizácia internetových voličov. Stranu volili prevažne mladí ľudia a voliči z mesta. Politológ by však túto stranu neprirovnával k stranám na jedno použitie, akým bola napríklad SOP. Ide podľa neho o stranu tretieho tisícročia, ktorá však ešte nie je vymedzená. Vie sa o nej zatiaľ len toľko, že sa hlási k liberalizmu. Ako Baránek dodal, pre Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) očakával väčšiu podporu. Stranu vo voľbách totiž predbehla aj SaS.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Úspech SaS potešil gejov a lesby
<< predchádzajúci článok
Prioritou pre vládu podľa analytikov konsolidácia