24. októbra 2005
Tatranská galéria v Poprade si ho pripomenula sochárskym sympóziom. Kurátorka tvorivého podujatia a riaditeľka inštitúcie Anna Ondrušeková pozvala do starobylého mestečka pod Vysokými Tatrami poľskú sochárku Lídiu Rosiňsku a dvoch slovenských sochárov - prešovského rodáka Ľubomíra Purdeša a Rastislava Biarinca z Ružomberka.
Umelci pracovali s drevom ako s tradičným materiálom, ktoré učarovalo už gotickému Majstrovi Pavlovi z Levoče.
Lidia Rosiňska nazvala svoje dielo Drevo Brokoffovcov. Symbolizuje ním sochársku aj ľudskú silu Jána Brokoffa, ktorý odišiel zo Spiša do Česka, kde vychoval známu rodovú dynastiu Brokoffovcov. Poľská sochárka vyrezala do surového dreva mená jeho synov, ktorí takmer všetci pracovali a tvorili v oblasti umenia.
Ľubomír Purdeš, účastník mnohých domácich a zahraničných sochárskych sympózií, nazval svoju sochu Vertikály. Jeho tri plastiky sú úctou trom sochárom rodiny Brokoffovcov: Jánovi, Ferdinandovi Maximiliánovi a Michalovi Jánovi Jozefovi. Rastislav Biarinec je autorom diela nazvaného nevšedne Teredo.
Vytvorené diela nainštalovali v Spišskej Sobote na centrálnom námestí neďaleko pamätnej tabule venovanej Jánovi Brokoffovi. V rámci sympózia otvorila Tatranská galéria v tamojšom oblastnom archíve aj malú expozíciu o legendárnom umelcovi.

Foto: archív Tatranskej galérie