Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Počítače nám budú radiť a diktovať každý náš krok, povedal na ITAPA svetový futurológ Gerd Leonhard



BRATISLAVA 15. novembra 2017 (WBN/PR) Technológie nás výkonnostne môžu predbehnúť, ale nemajú etiku. Napriek tomu majú nad nami čoraz väčší vplyv Hudobný priemysel už ...



Zdieľať
itapa logo 672x448 BRATISLAVA 15. novembra 2017 (WBN/PR)


  • Technológie nás výkonnostne môžu predbehnúť, ale nemajú etiku. Napriek tomu majú nad nami čoraz väčší vplyv

  • Hudobný priemysel už dnes nepredáva hudbu, ale prístup k nej

  • Sociálne siete by mali byť regulované, keďže disponujú veľkým počtom dát o nás

  • Na jesennom kongrese ITAPA 2017: Technology & HumanITy vystúpili osobnosti, ktoré sa pozerajú technológiám pod kožu a zisťujú, ako ovplyvňujú naše životy teraz a čo bude znamenať ich progres do budúcna


Jesenný kongres ITAPA priniesol svetové osobnosti a otvoril zaujímavé a pálčivé témy súčasnosti. Technologický pokrok prináša veľa pozitív, ktoré nám uľahčujú život. Menia sa celé priemyselné oblasti. V hudobnom biznise sa už dnes nepredáva hudba, ale prístup k hudbe. V automobilovom biznise to bude podobné – prestaneme predávať autá a začneme predávať mobilitu. Je tak možné, že deti našich detí už nebudú vedieť šoférovať. Odkázanosť na informácie rastie, „stále viac sa riadime tým, čo nám povie počítač a akú radu nám dá,“ povedal exkluzívne na renomovanom jesennom  kongrese ITAPA 2017: Technology & HumanITy jeden z najžiadanejších spíkrov a top futurológov sveta Gerd Leonhard.

Technológia však nemá etiku. Čo to bude znamenať, ak jej zverujeme stále vyššiu mieru vplyvu a rozhodovania? „Ako si udržíme našu bežnú ľudskosť?“, pýta sa, pričom sa opiera o sociálne siete ako Facebook, Google či LinkedIn. Avšak to, čo je dôležité v rozhovore medzi dvomi ľuďmi, nie je to, čo povieme, ale čo sa odohráva popri tom – ako reagujeme, čo cítime, čo dávame najavo. Vo svojej prednáške sa zameral na zásadné zmeny našej spoločnosti, kedy je pre nás normálne považovať mobil za svoj druhý mozog. „V mobile máte kontakty, banku, knihy, hudbu, prácu, komunikujete. Máte tam celý svoj osobný i pracovný svet. To, ako sme od neho závislí, zistíme až vtedy, keď mobil stratíme, či rozbijeme,“ myslí si Gerd Leonhard, ktorý sa nepokladá za človeka, čo predpovedá budúcnosť, ale za človeka, ktorý núti ľudí zamyslieť sa nad tým, čo svojim správaním spôsobia za 5 až 7 rokov. Zdôraznil však, že nie je dôvod na pesimizmus. „Podstatné je, aby sme technológie zvládli a prijali, ale nestali sa nimi. Aby sme si riziká začali uvedomovať, hovorili o nich a začali im čeliť a chrániť to, čo je človeku podstatné. Nielen ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť,“ uzavrel na pôde ITAPA 2017 svetový futurista Gerd Leonhard, ktorý svoju prednášku na kongrese spojil s podpisom svojej knihy Technology vs. Humanity: The Coming Clash between Man and Machine.

Pravdou zostáva, že novodobé tech giganty búrajú starý svet a budujú nový – online svet. Nie je to zlé, no musíme byť opatrní. Európa sa v súčasnosti stáva kontinentom „tretieho sveta“ v oblasti digitálneho vývoja. „Medzi top globálnymi technologickými hráčmi nie je ani jeden z Európy a čas nehrá do karát EÚ,“ uviedol na jesennej ITAPA Jovan Kurbalija, bývalý diplomat, zakladajúci riaditeľ DiploFoundation a muž, ktorý vzdeláva krajiny a diplomatov o tom, ako súčasné technológie ovplyvňujú medzinárodné vzťahy a geopolitiku. Podľa jeho názoru sa z dát stáva taká žiadaná komodita, akou bola kedysi ropa. A hoci aj dnes na nás ceny ropy vplývajú, dáta sú už dnes podstatnejšie. Kurbalija to vysvetľuje tak, že pokiaľ nebudeme mať dostatok peňazí na palivo, auto prestaneme používať. „Avšak pri dátach a ich používaní nastáva iná situácia. Sú súčasťou nášho súkromného i pracovného života. To, ako budú využívané a chránené – to sú pre nás zásadné otázky.“

Výnimočným spíkrom jesennej ITAPA bol aj spoluzakladateľ celosvetovej siete pre internet vecí Sigfox Francúz Christophe Fourtet. Mimoriadne na kongrese ITAPA ohlásil štart prvej celonárodnej siete internetu vecí na Slovensku. Technológia, ktorá stojí v pozadí siete, umožňuje napríklad presnú analýzu počasia, keďže disponuje množstvom dát zozbieraných z veľkého počtu snímačov. „Informácie dokážeme využiť aj pri predpovedi postupu lesných požiarov či diaľkovom sledovaní rastu poľnohospodárskych plodín“, povedal na konferencii Christophe Fourtet. Podľa neho ide o pokročilú dátovú analytiku, ktorá otvára mestám, obciam či výrobným podnikom nové možnosti na rozvoj.


Zdroj: Webnoviny.sk - Počítače nám budú radiť a diktovať každý náš krok, povedal na ITAPA svetový futurológ Gerd Leonhard © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Krajský súd bude rozhodovať o sťažnosti exministra Pavla R. v utorok
<< predchádzajúci článok
Miera harmonizovanej inflácie dosiahla v októbri 2017 hodnotu 1,8 %