Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. marca 2010

Pocit hrdosti má menej ľudí, stále však prevažuje



Ľudí, ktorí pociťujú hrdosť na to, čo Slovenská republika dokázala počas svojej samostatnosti, je v poslednom období menej, aj keď stále prevažujú. Ich počet sa ...



Zdieľať
Foto: SITA/Michal Burza


BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) - Ľudí, ktorí pociťujú hrdosť na to, čo Slovenská republika dokázala počas svojej samostatnosti, je v poslednom období menej, aj keď stále prevažujú. Ich počet sa znížil zo 77 na 68 %. Pocity hrdosti sú rovnomerne rozložené vo všetkých vekových kategóriách. O čosi častejšie sú medzi ženami, vzdelanejšími ľuďmi a medzi ľuďmi, ktorí lepšie hodnotia svoje spoločenské postavenie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktoré dnes prezentovali na tlačovej besede.

Pocity hrdosti výrazne prevažujú medzi prívržencami strán vládnej koalície, Smeru-SD a SNS po 84 % a ĽS-HZDS 82 %. Z prívržencov KDH má pocity hrdosti 80 % a SDKÚ-DS 75 %. Mierne prevažujú tiež medzi prívržencami SaS (51 %), nie však medzi prívržencami Mostu - Híd (45 %) a najmä SMK (21%).

Za posledný rok sa znížilo presvedčenie občanov o správnosti smerovania Slovenska. Podiel ľudí, ktorí si myslia, že naša spoločnosť sa neuberá správnym smerom, stúpol z 31 na 46 %. Priaznivý názor na smerovanie Slovenska má väčšina prívržencov Smeru-SD (77%), SNS (62%) a ĽS-HZDS (61%). Naopak, prevažne nepriaznivý názor má väčšina podporovateľov KDH (56%), SDKÚ-DS (61%), SaS (62%), Most-Híd (63%) a SMK (79%).

Nezamestnanosť a životná úroveň dominujú v rebríčku desiatich najzávažnejších spoločenských problémov. Kým nezamestnanosť považuje za najzávažnejší problém 66 %, životnú úroveň a sociálne istoty označilo 51 % respondentov. Tretím najzávažnejším problémom je korupcia, klientelizmus a nízka morálka (35%). Na štvrtej až piatej priečke sa umiestnilo zdravotníctvo, ekonomická politika a výkonnosť ekonomiky, ktoré označilo po 24 % ľudí. Napriek tomu, že zdravotníctvo je štvrtým najpálčivejším problémom, podľa Zory Bútorovej z IVO ľudia ho nepociťujú tak silno, ako na začiatku volebného obdobia. Na šiestom mieste skončila kriminalita a organizovaný zločin (20 %), na siedmom stav politiky a demokracie (19 %), na ôsmom etnické napätie a problémy spolunažívania (12%), na deviatom školstvo a vzdelávanie (8%) a na desiatom výkonnosť súdnictva a vymožiteľnosť práva (5%).

Oproti začiatku volebného obdobia z novembra 2006 v očiach verejnosti výrazne vzrástla najmä naliehavosť problému nezamestnanosti, korupcie, klientelizmu a rodinkárstva, ekonomickej politiky a výkonnosti našej ekonomiky, stavu politiky a kvality demokracie, ako aj etnického napätia a problémov spolunažívania. Na druhej strane ľudia pociťujú ako menej pálčivý problém už spomínané zdravotníctvo a tiež životnú úroveň a sociálne istoty.

Inštitút pre verejné otázky uskutočnil prieskum verejnej mienky od 2. februára do 9. februára 2010 na reprezentatívnej vzorke 1 301 obyvateľov v SR od 18 rokov. Zber údajov zabezpečila Agentúra FOCUS.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podnikateľ Boris Kollár ide do politiky
<< predchádzajúci článok
Zásielkový výdaj v praxi najskôr v apríli