Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. júna 2018

Počet obetí nelegálnej ťažby kryptomeny sa zvýšil o 44 percent



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 27. júna (TASR) - Počet používateľov internetu, ktorí boli napadnutí škodlivým softvérom na ťažbu kryptomien, sa zvýšil medziročne z 1,9 milióna na 2,7 milióna. Štatistiky za posledných 24 mesiacov ukazujú, že ťažiari sa čoraz viac zameriavajú na rozvíjajúce sa trhy a zneužívajú používateľov internetu v týchto regiónoch na zvýšenie príjmov. Tento fakt predstavuje jedno z hlavných zistení z výročnej správy Kaspersky Lab zameranej na mapovanie vývoja ransomvéru, ako aj iných škodlivých činností v súvislosti s ťažbou kryptomien za obdobie 2016 – 2018.


Správa, ktorá pokrýva dve obdobia (apríl 2016 až marec 2017 a apríl 2017 až marec 2018), ukazuje, že zatiaľ čo ransomvér môže priniesť kybernetickým zločincom vyššie zisky, nelegálna ťažba kryptomien je z pohľadu výnosov menej zaujímavá, no v tomto prípade ide o dlhodobo udržateľný model, ktorý si prirodzene získava čoraz väčšiu popularitu v danej komunite kyberzločincov.

Experti spoločnosti Kaspersky Lab zachytili významnú zmenu na scéne kybernetických hrozieb: ransomvérové útoky zamerané na PC a mobilné zariadenia unikátnych používateľov výrazne klesli (o takmer 30 % a následne o 22,5 %) v období medzi rokmi 2017 – 2018. Kybernetickí zločinci sa namiesto toho zameriavajú na zisky z ťažby kryptomien prostredníctvom tzv. mineru - špecializovaného ťažobného softvéru, ktorý vytvára novú menovú jednotku s využitím výkonu počítača alebo mobilného zariadenia obete. Tieto škodlivé aktivity sa vykonávajú na úkor ostatných používateľov, pričom využívajú silu ich počítačov a zariadení bez ich vedomia.

Podľa správy počet počítačových kryptominerov stále rastie. Celkový počet používateľov, ktorí narazili na túto formu ťažby, vzrástol z 1.899.236 v rokoch 2016 – 2017 na 2.735.611 v sledovanom období 2017 – 2018.

Mobilné kryptominery naberajú tiež na intenzite a stávajú sa hrozbou, čo dokazuje aj nárast množstva unikátnych útokov o 9,5 %. Celkovo sa táto forma ťažby zamerala na takmer 5000 používateľov v minulom roku, v porovnaní s približne 4500 používateľmi v predchádzajúcom období (2016 – 2017). Obeťami tejto hrozby sa stávajú najmä používatelia mobilov v Číne a Indii.

TASR informovala spoločnosť Kaspersky Lab

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vo Zvolene sú VI. evanjelické cirkevné dni venované osmičkovým dátumom
<< predchádzajúci článok
Maltský premiér: Loď Lifeline môže zakotviť na Malte