Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. apríla 2015

Po zemetrasení začala do Nepálu prichádzať pomoc



Silné zemetrasenie zasiahlo dnes stredný Nepál a okolité krajiny. Na snímke záchranári prehľadávajú trosky domu v Káthmandu v Nepále 25. apríla 2015.



Zdieľať
Silné zemetrasenie zasiahlo dnes stredný Nepál a okolité krajiny. Na snímke záchranári prehľadávajú trosky domu v Káthmandu v Nepále 25. apríla 2015. Foto: TASR/AP
Káthmandu 26. apríla (TASR) - Desaťtisíce Nepálčanov, ktorí strávili noc v chladnom počasí pod holým nebom, vytrhli dnes nadránom zo spánku silné dotrasy po sobotňajšom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo takmer 2000 obetí na životoch. Záchranári za pomoci zahraničných tímov začali na úsvite odstraňovať trosky pri pátraní po zasypaných ľuďoch, píše agentúra AP.




Očakáva sa, že sa bilancia obetí zvýši po príchode správ z odľahlých oblastí, uviedol hovorca nepálskeho ministerstva vnútra. Medzi mŕtvymi je najmenej 18 ľudí, ktorých zasiahla zemetrasením vyvolaná lavína na Mount Evereste, kde zasypala časť základného tábora plného zahraničných horolezcov v hlavnej horolezeckej sezóne. Najmenej 5000 ľudí utrpelo v Nepále zranenia.

Sobotňajšie zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktorého epicentrum ležalo západne od nepálskej metropoly Káthmandu, bolo najhorším v chudobnej himalájskej krajine za vyše 80 rokov. Zničilo mnoho budov v starých štvrtiach Káthmandu vrátane historických pamiatok a bolo dosť silné na to, aby ho pocítili v susednej Indii, v Bangladéši, v Tibete i v Pakistane.

Úrady oznámili, že k dnešnému ránu evidujú najmenej 1970 obetí na životoch, z nich 60 zahynulo mimo Nepálu. Len v Káthmandu zomrelo 721 ľudí.

"V noci a skoro ráno boli najmenej tri veľké zemetrasenia. Ako sa môžeme cítiť v bezpečí? Je to nekonečné a všetci majú strach a obavy," povedal obyvateľ Káthmandu Sundar Sah. "Sotva som spal. Budil som sa každých pár hodín a som rád, že som nažive."

Po chaotickej sobote boli dnes záchranné a humanitárne práce organizovanejšie, uviedla AP. Väčšina metropoly bola naďalej bez elektriny a dodávok vody, po opätovnom otvorení letiska však dorazili prvé lety s pomocou. OSN uviedla, že nemocnice v údolí Káthmandu sú preplnené a dochádzajú im zásoby i miesto pre telá obetí.

Cesty do okresu Gorkha, kde sa nachádzalo epicentrum hlavného zemetrasenia, boli podľa miestnych predstaviteľov zablokované zosuvmi pôdy. Záchranné tímy smerovali horskými chodníkmi pešo do odľahlých dedín, neskôr tam plánujú nasadiť aj vrtuľníky.

Svet reagoval na prírodnú pohromu rýchlo, keď ponúkol Nepálu financie, zdravotné potreby, zariadenie, odborníkov a záchranné tímy. Medzi prvými reagovali susedná India, Čína a Pakistan.

Indické vojenské lietadlá doviezli dnes 43 ton pomoci i takmer 200 záchranárov, do Naí Dillí sa vrátia s indickými občanmi uviaznutými v Káthmandu. V priebehu dňa sú naplánované ďalšie lety.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kazachstan: V prezidentských voľbách sa očakáva triumf Nazarbajeva
<< predchádzajúci článok
Na Slovensku má vzniknúť pracovisko zamerané na výskum vesmíru