Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2013

Po vražde opozičného lídra prepukli v Tunise demonštrácie



Niekoľko tisíc ľudí sa v stredu zhromaždilo pred budovou tuniského ministerstva vnútra, kam prišli vyjadriť pobúrenie z vraždy opozičného lídra Šukrího Bilajda. Prítomní skandovali ...



Zdieľať
v tunise zavrazdili opozicneho lidra TUNIS 6. februára (WEBNOVINY) - Niekoľko tisíc ľudí sa v stredu zhromaždilo pred budovou tuniského ministerstva vnútra, kam prišli vyjadriť pobúrenie z vraždy opozičného lídra Šukrího Bilajda.


Prítomní skandovali heslá proti vládnej strane Ennahdá, ktorá podľa nich stojí za vraždou ostrého kritika jej politiky. Predsedu opozičnej Demokratickej vlasteneckej strany našli v stredu ráno zastreleného pred jeho domom v Tunise. Neznámy páchateľ ho usmrtil údajne tromi guľkami do hlavy a hrude v momente, keď opúšťal svoj dom.

Jeho rodina tvrdí, že za všetkým stojí vláda premiéra Hamádího Džibálího, ktorý však vraždu označil za "akt terorizmu" a útok na revolúciu.

Obrazom: Demonštrácie pred budovou tuniského ministerstva vnútra


Prezident Munsif Marzúkí sa pre situáciu v krajine rozhodol vrátiť do vlasti a zrušiť tak svoj štvrtkový plán navštíviť summit Organizácie islamskej spolupráce v egyptskej Káhire, kam mal odletieť z Paríža, kde v stredu rokoval s francúzskych prezidentom Francoisom Hollandom.

Vo svojom prejave pred plénom Európskeho parlamentu v Štrasburgu označil vraždu za "ohavný atentát" na jeho priateľa, čo však revolúciu v Tunisku nezastaví. Europoslanci jeho oduševnený prejav ocenili potleskom postojačky a Bilajdovu pamiatku si uctili minútou ticha.

Tunisko sa aj dva roky po páde režimu dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího zmieta v sociálnych nepokojoch spôsobených frustráciou z faktu, že ľudové povstanie neprinieslo zlepšenie životných podmienok obyvateľov severoafrickej krajiny.

Revolúcia v Tunisku sa začala v decembri 2010 po tom, čo sa na ulici na protest proti policajnej šikane podpálil pouličný predavač. Následné demonštrácie viedli k pádu bin Alího režimu a spôsobili vlnu nepokojov, ktorá sa rozšírila aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu a vošla do dejín ako Arabská jar.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavské letisko vlani odbavilo o desatinu menej ľudí
<< predchádzajúci článok
Rómsku reformu brzdí debata o sociálnom fonde, tvrdí Kaliňák