Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. februára 2018

Po troch dňoch protestu je Chrám Božieho hrobu opäť otvorený



Na archívnej snímke podzemie Chrámu Božieho hrobu.



Zdieľať
Na archívnej snímke podzemie Chrámu Božieho hrobu. Foto: TASR/AP
Jeruzalem 28. februára (TASR) - Po troch dňoch v stredu v Jeruzaleme opäť sprístupnili Chrám Božieho hrobu. Svätyňa bola zavretá od nedele. Šlo o protest kresťanských cirkví proti daňovej politike jeruzalemskej samosprávy. Informoval o tom na svojom webe denník The Times of Israel.


Dvere chrámu sa opäť otvorili o 04.00 h miestneho času. Správca chrámu Wadžíh Nusajba - moslim, ktorého rodina má na starosti otváranie chrámových dverí a prístup veriacich - pred novinármi uviedol, že sa teší z návratu pútnikov, a poďakoval sa všetkým, ktorí sa zaslúžili o obnovenie status quo.

Spor o platbu miestnych daní medzi jeruzalemskou samosprávou a kresťanskými cirkvami však stále nie je vyriešený. Izraelská vláda rozhodla o vytvorení pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať problémom výberu daní od cirkví. Vláda okrem toho oznámila, že zmrazila kontroverzný návrh zákona týkajúci sa predaja pozemkov cirkvami, a mesto Jeruzalem odložilo vyberanie daní za majetky vo vlastníctve cirkví.

Jeruzalemská radnica naďalej tvrdí, že kresťanské cirkvi mestu na daniach z nehnuteľnosti dlhujú v prepočte viac ako 186 miliónov dolárov. Ide o príjmy, ktoré kresťanské cirkvi majú z komerčných nehnuteľností: hotelov či obchodných prevádzok, ktoré neslúžia priamo na náboženské účely.

Chrám Božieho hrobu je podľa kresťanskej tradície postavený na mieste Ježišovho ukrižovania, pochovania a zmŕtvychvstania a patrí medzi najnavštevovanejšie kresťanské pamätihodnosti.

Vybudovať chrám na mieste označovanom ako Golgota či Kalvária, kde bol Ježiš ukrižovaný, nariadil v roku 326 n.l. rímsky cisár Konštantín I. Veľký, ktorý sám konvertoval na kresťanstvo. Podľa kresťanskej legendy Ježišov hrob a jeho kríž objavila v roku 325 n.l. Konštantínova matka, svätá Helena.

Chrám sa nachádza v Izraelom okupovanej východnej časti Jeruzalema. Stará sa oň spoločne šesť denominácií - rímskokatolícka cirkev, grécka pravoslávna cirkev, arménska apoštolská cirkev, sýrska pravoslávna cirkev, etiópska pravoslávna cirkev a koptská cirkev.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Snehové správy: Počasie praje lyžovačkám, otvorených je 90 stredísk
<< predchádzajúci článok
Lavínová hrozba na horách môže pri zotrvaní záporných teplôt stúpať