Po prvýkrát udelili cenu europarlamentu za žurnalistiku
Novinári z Rakúska, Veľkej Británie, Dánska, Fínska, Nemecka a Rumunska získali ocenenia v prvom ročníku ceny Európskeho parlamentu za žurnalistiku. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie ...
BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) - Novinári z Rakúska, Veľkej Británie, Dánska, Fínska, Nemecka a Rumunska získali ocenenia v prvom ročníku ceny Európskeho parlamentu za žurnalistiku. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie Európskeho parlamentu (EP), predseda EP Hans-Gert Pöttering udelil tento rok prvýkrát cenu Európskeho parlamentu za žurnalistiku za významný prínos k porozumeniu Európskej únie (EÚ) a k objasneniu hlavných európskych otázok. Víťazi jednotlivých kategórií zastupujú Dánsko a Veľkú Britániu (televízia), Fínsko (internet), Nemecko a Rakúsko (tlač) a Rumunsko (rozhlas).
V kategórii vyhradenej tlači vyhrali hneď dvaja novinári - Kirsten Wörnle z nemeckého GEOWissen za reportáž V novodobej Babylonskej veži o práci tlmočníkov v Európskom parlamente a Wolfgang Böhm z rakúskeho Die Presse, Rakúsko, za článok Medzi Schengenom, strachom a slobodou o rozšírení Schengenského priestoru o nové štáty. Ocenenie za článok na internete Tisíc duší na riskantnej ceste po mori - Európa čelí vlne prisťahovalcov si odniesol Pete Pakarinen (Verkkouutiset, Fínsko). Dvoch víťazov má aj kategória televíznych príspevkov - Shirin Wheeler z britskej BBC za televízny týždenník Záznam: Európa a Lars Feldballe Petersen z dánskej TV2 za televíznu reportáž Boj proti chemikáliám o zavádzaní európskeho nariadenia o chemických prípravkoch, REACH. Cenu za rozhlas si odniesli Mircea Radu Lipovan a Andreea Manzat z rumunského Radio Iaşi za rozhlasový program Ohromený o prípravách a dôsledkoch uskutočňovania spoločnej poľnohospodárskej politiky. Cena za každú kategóriu je spojená s finančnou odmenou vo výške 5 000 eur (150 630 Sk) a v prípade viacerých výhercov sa rozdelila.
Jedným z cieľov tejto ceny je podľa Hans-Gerta Pötteringa prispieť k lepšej komunikácii medzi EÚ a európskymi občanmi. Ako ďalej povedal šéf europarlamentu pri príležitosti slávnostného udeľovania cien, "novinári, ktorí sa zaoberajú európskou politikou, informujú občanov o rozhodnutiach, ktoré priamo ovplyvňujú ich každodenný život". Podľa Pötteringa EÚ potrebuje kritický pohľad novinárov a pre EP má sloboda tlače, pluralita médií a nezávislé spravodajstvo prvoradý význam. Pripomenul, že EP už udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia niekoľkým novinárom a novinárskym združeniam a tiež, že zasadacia miestnosť pre tlačové konferencie a brífingy bola pomenovaná na počesť zosnulej ruskej novinárky Anny Politkovskej. "Európsky parlament bude i v budúcnosti usilovne bojovať proti všetkým formám útlaku a marenia práce novinárov," vyhlásil Hans-Gert Pöttering.
Na slávnostnom udeľovaní cien a následnej diskusii o vzťahoch medzi EP a médiami sa zúčastnilo takmer 70 národných víťazov a 200 mladých novinárov z celej Európy, ktorí boli pozvaní do EP na 2. ročník European Youth Media Days.
Do súťaže mohli žurnalisti z 27 členských krajín EÚ prihlásiť príspevky publikované alebo odvysielané od 1. mája 2007 do 30. apríla 2008. Národných víťazov vybrali poroty zložené z predstaviteľov novinárskej obce v jednotlivých členských krajinách únie. Za Slovensko boli na Cenu EP za žurnalistiku nominovaní Michal Frank z denníka Korzár, Lucia Kubošová zo Slovenského rozhlasu, Renáta Goldírová z TV Markíza a Eduard Chmelár.
Európskych víťazov v štyroch kategóriách vybrala v Bruseli porota zložená z troch členov EP a novinárov akreditovaných pri európskych inštitúciách. Hodnotila sa žurnalistická kvalita, európska dôležitosť a to, či príspevky prispeli k lepšiemu porozumeniu EÚ a objasneniu hlavných európskych otázok.
Viac informácií o cene je dostupných na internetovej adrese: https://www.eppj.eu/EPPJ_sk.html.
SITA