Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. novembra 2019

Po chladnom závere októbra sa výrazne oteplilo



Na rozdiel od vysokých teplôt takmer na celom území Slovenska v druhej polovici októbra bolo v závere mesiaca veľmi chladno. "Teplota vzduchu klesla počas noci na ...



Zdieľať
Ilustračná foto. Foto: TASR - Roman Hanc
Bratislava 3. novembra (TASR) - Na rozdiel od vysokých teplôt takmer na celom území Slovenska v druhej polovici októbra bolo v závere mesiaca veľmi chladno. "Teplota vzduchu klesla počas noci na viacerých miestach pod bod mrazu. V súčasnosti je už situácia iná a v posledných hodinách sa výrazne oteplilo," uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke.


"Noc z 30. na 31. októbra bola prvou, keď sa vytvorili vhodné podmienky na výraznejší pokles teploty vzduchu na území Slovenska," uviedli meteorológovia. S výnimkou juhozápadu krajiny bola väčšinou zmenšená oblačnosť a na väčšine územia, okrem juhovýchodu, zoslabol vietor. Podľa dostupných údajov z automatických staníc bolo najchladnejšie na Lomnickom štíte, kde namerali minimálnu teplotu -12,1 stupňa Celzia. Z nižších polôh to bola obec Vernár v okrese Poprad s teplotným minimom -9,5 stupňa Celzia. Keďže poveternostná situácia sa výraznejšie nezmenila ani nasledujúcu noc, podľa meteorolóv bol predpoklad na ešte výraznejší pokles teploty vzduchu.

Noc z 31. októbra na 1. novembra bola porovnateľné chladná, aj keď najnižšie minimum bolo vyššie ako predošlú noc. Nasledujúce dve noci sa situácia zmenila. "Okrem toho, že pribudla oblačnosť, začal fúkať aj juhovýchodný až južný vietor. V noci z 1. na 2. novembra bolo o poznanie teplejšie ako predošlú noc, ale stále sa vyskytli lokality, kde aj výraznejšie mrzlo," priblížil SHMÚ. V noci zo soboty (2. 11.) na nedeľu však mrzlo už len ojedinele.

Naopak, lokality citlivé na juhovýchodný vietor zaznamenali pomerne teplú noc a napríklad v Kamanovej na juhozápade Slovenska bolo teplotné minimum 9,2 stupňa Celzia. Teploty na tejto stanici podľa SHMÚ ovplyvňoval predovšetkým juhovýchodný vietor, ktorý premiešaval prízemnú vrstvu ovzdušia a bránil tak poklesu teploty vzduchu.

Naopak, napríklad v Červenom Kláštore, ktorý leží v doline a v noci tam ešte nefúkal vietor, klesla teplota vzduchu aj počas noci zo soboty na nedeľu neporovnateľne výraznejšie. Kým o 23.00 h bolo takmer sedem stupňov Celzia, o štvrtej ráno bola na úrovni nula stupňov Celzia. Podobná situácia je pri príleve teplého vzduchu v zimnom období aj v iných dolinách predovšetkým v Banskobystrickom kraji. Na staniciach na Lomnickom štíte ani na Skalnatom plese teplota vzduchu ani v noci výrazne neklesala. "Príčinou bol práve silnejúci prílev teplého vzduchu vo vyšších vrstvách ovzdušia, ktorý sa výrazne prejavuje najmä na staniciach vo vysokých horských polohách," tvrdia meteorológovia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Za moje väznenie v USA môže protiruský rasizmus, vyhlásila agentka Maria Butina
<< predchádzajúci článok
Salvádor vyhostil diplomatov verných prezidentovi Madurovi