Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. marca 2009

Po 56-tich rokoch je medzi horskými záchranármi žena



Po 56 rokoch je medzi horskými záchranármi vo Vysokých Tatrách opäť žena. Je ňou študentka urgentnej zdravotnej starostlivosti na Prešovskej univerzite Adela Meluchová z Levoče. Doteraz prvou a ...



Zdieľať
VYSOKÉ TATRY 15. marca (WEBNOVINY) – Po 56 rokoch je medzi horskými záchranármi vo Vysokých Tatrách opäť žena. Je ňou študentka urgentnej zdravotnej starostlivosti na Prešovskej univerzite Adela Meluchová z Levoče. Doteraz prvou a jedinou profesionálnou horskou záchranárkou vo Vysokých Tatrách bola Marta Šímová, ktorá bola členkou horskej služby v rokoch 1950 až 1953. Meluchová je členkou Dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby vo Vysokých Tatrách. „Od detstva som chodievala do Tatier a do hôr a mám rada ľudí. Rozhodla som sa spojiť tieto dve záľuby a dala som si prihlášku do Tatranskej horskej služby,“ povedala pre SITA mladá Levočanka.


Výkon povolania horského záchranára, profesionálneho i dobrovoľného, je podľa náčelníka THS Jaroslava Švorca fyzicky, technicky a kondične veľmi náročná činnosť. „Možno aj preto sa o túto prácu vždy uchádzali len muži,“ uviedol Švorc. V posledných rokoch horskí záchranári pravidelne pôsobia aj na lyžiarskych svahoch, kde môže byť veľmi účinná aj kvalifikovaná pomoc žien. To, že Meluchová študuje urgentnú zdravotnú starostlivosť je podľa Švorca prínosom pre horských záchranárov. „Vieme si predstaviť, že na lyžiarskych svahoch nám môžu pomôcť aj dievčatá, takže sme radi, že ju máme a veríme, že nebude posledná,“ uviedol Švorc. O prácu v horskej službe majú podľa neho záujem aj ďalšie ženy. Sú to prevažne záchranárky pracujúce v rýchlej zdravotníckej pomoci.

Horská záchranárka Adela Meluchová je v službe len týždeň a už má za sebou aj prvú nepríjemnú skúsenosť. V sobotu jej počas prvej služby v pozícii záchranárky počas ošetrovania zraneného lyžiara na Štrbskom Plese ukradol neznámy zlodej lyže. „Väčšia ako materiálna škoda, aj keď ani tá nie je zanedbateľná, je morálna škoda,“ povedal Švorc. Tento skutok nazval hyenizmom najhrubšieho zrna. „Je to smutné, keď dievča, ktoré vo svojom voľnom čase, na vlastné náklady, príde pomáhať iným a niekto sa voči nej takto zachová,“ dodal Švorc. Aj napriek nepríjemnej skúsenosti je Meluchová odhodlaná nevzdať sa práce horskej záchranárky. „Mňa to vôbec neodradilo,“ povedala.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Druhý pilier sa neoplatí pol milióna ľuďom, povedal Počiatek
<< predchádzajúci článok
Novela o štátnom jazyku vyvolá medzinárodný problém, tvrdí Csáky