Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. augusta 2012

Plynovod South Stream chcú Chorváti aj pre seba



Ruský energetický koncern Gazprom rokuje s chorvátskym podnikom Plinacro o zmene trasy plynovodu South Stream, ktorý by tak mohol prechádzať cez územie Chorvátska namiesto pôvodne plánovaného ...



Zdieľať
plynovod ZÁHREB 21. augusta (WEBNOVINY) - Ruský energetický koncern Gazprom rokuje s chorvátskym podnikom Plinacro o zmene trasy plynovodu South Stream, ktorý by tak mohol prechádzať cez územie Chorvátska namiesto pôvodne plánovaného Maďarska.


Ruskom podporovaný South Stream je konkurent európskeho plynovodu Nabucco, ktorý má obísť Ukrajinu a od roku 2015 dodávať na juh Európy 63 mld. kubických metrov plynu ročne.

Konečné rozhodnutie o investícii za 15 mld. eur má padnúť v novembri. So začiatkom výstavby sa počíta v decembri.


Dohoda platí od roku 2010

Chorvátsko a Rusko podpísali dohodu o spolupráci na projekte v roku 2010. "Je fakt, že intenzívne rokujeme, konečné rozhodnutie je ale na Gazprome," uviedla v utorok hovorkyňa chorvátskeho prevádzkovateľa plynovodov Plinacro.

Konkrétny termín, do kedy by malo byť známe stanovisko Gazpromu, hovorkyňa neuviedla s tým, že to môže potrvať týždeň alebo aj do konca tohto roka. Plynovod South Stream má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy.

Budovať ho ide firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko.


South Stream patrí aj Európanom

V septembri 2011 Gazprom podpísal s talianskou energetickou spoločnosťou Eni, francúzskou EDF a nemeckou Wintershall dohodu o založení firmy South Stream Transport AG. Tá bude mať na starosti výstavbu podmorskej časti plynovodu.

Podmorská časť plynovodu má byť dlhá 900 km a spoločne ju budú vlastniť a prevádzkovať Gazprom, Eni, EDF a Wintershall.

Podiel talianskej Eni v založenej spoločnosti je 20 %, podiely francúzskej EDF a nemeckej Wintershall sú po 15 % a zvyšných 50 % patrí Gazpromu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izrael žiada Egypt o stiahnutie tankov zo Sinaja
<< predchádzajúci článok
Súd chce mier v patentovej vojne medzi Apple a Samsungom