Predčasne a so smutnou správou sa v týchto dňoch vrátil na Slovensko známy horolezec Jozef Kopold, ktorý spolu s Vladimírom Plulíkom v pakistanskej oblasti Baltoro mal pôvodne pôsobiť dva mesiace a ...
BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) - Predčasne a so smutnou správou sa v týchto dňoch vrátil na Slovensko známy horolezec Jozef Kopold, ktorý spolu s Vladimírom Plulíkom v pakistanskej oblasti Baltoro mal pôvodne pôsobiť dva mesiace a desať dní. Za ten čas mali obaja ľahkým alpským štýlom vyliezť na štyri osemtisícové vrcholy. Prvé ciele, ktoré sa slovenskej dvojici poradilo v tomto odvážnom projekte vyliezť, boli Gašerbrum I. (8068 m) a Gašerbrum II. (8035 m). Oba tieto vrcholy mali Kopoldovi s Plulíkom poslúžiť ako vhodná aklimatizácia na ďalšie horolezecké dobrodružstvo v pohorí Karakoram.
"Stretli sme sa skôr, ako som vám pôvodne sľúbil, lebo som sa z Pakistanu rozhodol vrátiť predčasne. Najmä z úcty k môjmu partnerovi Vladovi Plulíkovi, ktorý zostal pod Broad Peakom," povedal Jozef Kopold na úvod štvrtkového stretnutia s novinármi v Bratislave. "Rozhodovanie, či pokračovať v expedícii, alebo sa vrátiť domov, bolo veľmi ťažké, no nakoniec som sa rozhodol vrátiť. Žiaľ, bez Vlada, ktorý je od nášho zostupu z Broad Peaku nezvestný," pokračoval tichým hlasom Kopold. "Urobiť ľahkým alpským štýlom štyri osemtisícovky za dva mesiace bolo pre nás oboch veľkou výzvou. Nakoniec sme urobili iba tri za sedemnásť dní, čo je tiež slušný výkon, no jeho hodnotu zatieňuje tragédia, ktorá sa nám stala," zdôraznil Kopold, päťnásobný víťaz celoslovenskej ankety Horolezec roka.
Práve minuloročné skúsenosti z účinkovania v Himalájach chcel využiť v mimoriadne odvážnom projekte, ktorý sa vo dvojici s Plulíkom rozhodli realizovať. Jozef Kopold ďalej zdôraznil, že s Vladom Plulíkom od prvej chvíle vedeli, čo chcú v rámci expedície Baltoroexpress 4 x 8000 m dokázať. "Rekord v lezení na osemtisícovky bol doteraz tri vrcholy za pätnásť dní. My sme tie tri vrcholy dosiahli za sedemnásť dní," pripomenul Jozef Kopold, ktorý minulý rok pod magickou K2 (8611 m) pôsobil tri týždne. "Práve K2 bola snom Vlada Plulíka. Stále o nej hovoril. Stále o nej básnil. Dokonca našiel spôsob, ako by sme obišli veľké záľahy snehu, ktoré tam v tomto období sú," pokračoval Kopold v rozprávaní o svojom nezvestnom partnerovi.
Podľa ich pôvodného plánu vysoký športový výkon expedície zaručovala aj dĺžka výstupu, náročný lezecký terén, často sa meniace počasie a najmä celá stratégia rýchleho výstupu. "Vlado bol na túto expedíciu veľmi dobre fyzicky a psychicky pripravený. Mal za sebou niekoľko maratónov a niekoľko cyklomaratónov. Bol to mocný chlap, ktorý vedel, čo chce v Himalájach dosiahnuť. Žiaľ, podľa posledných zistení doplatil na ľad s desaťcentimetrovou vrstvou mokrého snehu, na ktorom sa pošmykol a nekontrolovane spadol do nejakej úzkej trhliny," vysvetlil Kopold nešťastný pád Vladimíra Plulíka, ktorý ukončil jeho pôsobenie v najvyššom pohorí sveta.
SITA