Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. októbra 2020

Pltníci vozia turistov po rieke Orava už osemnásť rokov



Z nástupnej stanice v Hornej Lehote sa turisti vydávajú na približne hodinovú plavbu nasýtenú históriou a výhľadmi na okolitú prírodu i Oravský hrad.



Zdieľať
Pltníci vozia turistov po rieke Orava už osemnásť rokov

Vyhliadková plavba plťou po rieke Orava je zážitkom, ktorý by nemal vynechať žiadny návštevník obce Oravský Podzámok, okres Dolný Kubín. Z nástupnej stanice v Hornej Lehote sa turisti vydávajú na približne hodinovú plavbu nasýtenú históriou a výhľadmi na okolitú prírodu i Oravský hrad. Ročne tu pltníci prevezú tisíce ľudí.

Plte na Orave fungujú už osemnásty rok. "Splavujeme päťkilometrový úsek rieky. Návštevníkov počas jazdy čaká historický výklad, väčšinou ide o históriu pltníctva či Oravského hradu," priblížil pre TASR pltník Matúš Ševčík.

Pltníci majú počas plavby oblečené vyšívané košele, ľanové nohavice a na hlave goralský klobúk. Na každom plavidle sú dvaja, čo je oproti minulosti zmena, keďže pôvodne bol pltník len jeden. Aj samotná plť dnes vyzerá trochu inak ako kedysi. "V minulosti sa plte stavali tak, že stromy zväzovali vyvarenými koreňmi a konármi. Dnes je to inak, keďže technológie postúpili ďalej. Zospodu sú preglejky, zvrchu to vyzerá ako replika starootcovských pltí," povedal Ševčík. Jazda plťou je podľa neho absolútne bezpečná a netreba sa jej obávať.

Sezóna trvá od mája do októbra, cez letné prázdniny prevážajú pltníci turistov každý deň. Záujem podľa Ševčíka závisí aj od počasia. "Tento rok absolvovalo plavbu najmä veľmi veľa Slovákov, ktorí pre koronakrízu dovolenkovali na Orave. Po iné roky bolo veľa návštevníkov z Poľska, Česka, ale mali sme aj ľudí z Taiwanu, Nemecka či Belgicka. Naša história ich veľmi zaujíma. Je pre nás povzbudzujúce, keď vidíme záujem o slovenskú históriu," zhodnotil Ševčík.
 

Oravský Podzámok sa darí úspešne budovať aj vďaka eurofondom


Obec Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín sa darí úspešne budovať aj vďaka eurofondom. Pre TASR to povedal tamojší starosta Jozef Záhora s tým, že zatiaľ im schválili väčšinu veľkých projektov, ktoré pripravovali. Pochváliť sa môžu napríklad revitalizáciou centra, námestia a parku.

"V minulom programovom období sme získali peniaze aj na rekonštrukciu základnej školy, ktorú sme presťahovali do nových priestorov. Doplnila sa jazyková a praktická učebňa, pribudne aj knižnica. Chceme prispieť k tomu, aby žiaci chodili do modernej školy a mali všetko k tomu, aby sa vedeli dobre vzdelávať. Takisto máme 45 detí v materskej škole a zdá sa, že by sme potrebovali pristaviť ešte jednu triedu," zhodnotil starosta.

V obci urobili aj rekonštrukciu verejného osvetlenia a čističky. "Stále však máme čo robiť, či už je to oprava chodníkov, alebo miestnych komunikácií, tam máme modernizačný dlh. Plánujeme to, čakáme na výzvy, pretože nie všetko stíhame robiť z vlastného rozpočtu," skonštatoval Záhora.

Ďalším schváleným projektom je Centrum sociálnych služieb sv. Jozefa, ktoré chcú umiestniť v areáli bývalej materskej školy, postavenej v 80. rokoch a momentálne nevyužívanej. "Predpokladáme, že ak všetko bude bežať podľa termínov, na jar budúceho roka by sa mohlo začať so stavebnými prácami. Získali sme na tento projekt 800.000 eur, väčšina je určená na stavebné práce," priblížil starosta s tým, že v centre bude pobytové zariadenie a denný stacionár.

Obec má podaný projekt aj na doplnkovú infraštruktúru, získali tiež dotáciu na nabíjaciu stanicu pre elektromobily. "Chceme, aby nám počet obyvateľov rástol, preto sa snažíme vytvárať také prostredie, aby tu ľudia chceli bývať a žiť," dodal Záhora.
 

Oravský hrad v auguste navštívilo 55.000 ľudí, ide o nový rekord

Oravský hrad v obci Oravský Podzámok (okres Dolný Kubín) navštívilo v auguste toho roka rekordných 55.479 turistov. Podľa riaditeľky správcovského Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava Márie Jagnešákovej je to za posledných desať rokov suverénne najvyššia návštevnosť, ktorú múzeum dosiahlo vo všetkých svojich expozíciách.

"Štatistické ukazovatele zamerané na sledovanie návštevnosti ukázali, že od začiatku roku do konca augusta 2020 navštívilo Oravský hrad 120.549 návštevníkov, čo je o cca 24 percent menej ako v roku 2019 v rovnakom období. Najvyššia návštevnosť počas roka pripadá na letné mesiace júl a august. V uvedenom období hrad navštívilo 97.440 návštevníkov, čo je zhruba o 1,5 percenta menej ako v rovnakom období roku 2019," priblížila riaditeľka múzea.

Návštevnosť expozícií múzea, medzi ktoré patrí aj Oravský hrad, tento rok ovplyvnila pandémia nového koronavírusu. Výraznú stratu zaznamenali vo všetkých expozíciách - hlavne v mesiacoch máj a jún, počas ktorých múzeu chýbali žiaci všetkých stupňov škôl, ale aj dôchodcovia.

"Na znížení straty návštevnosti na Oravskom hrade sa podpísalo aj dočasné uzatvorenie hraníc z dôvodu prevencie proti šíreniu ochorenia COVID-19 a absencia zahraničných klientov. Podobnú situáciu zažívali a zažívajú aj pracujúci v oblasti cestovného ruchu. Pevne veríme, že sa situácia postupom času zlepší a budeme sa musieť s COVID-19 naučiť žiť," povedala Jagnešáková.

Oravský hrad, ktorý postavili na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako "orlie hniezdo", je jednou z turistických atrakcií severného Slovenska. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Tvorí ho rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1556 sa dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DAB v Nitre svieti na červeno,pridalo sa ku kampani na podporu kultúry
<< predchádzajúci článok
Najvzácnejšiu československú mincu (zlatý svätováclavský päťdukát) vydražili za 850 000 eur